Минулого тижня начальник відділу державного контролю Управління безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини та контролю у сфері органічного виробництва Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області Ольга Чегодаєва у складі міжвідомчої делегації прийняла участь у тренінгу для спеціалістів Державного агентства водних ресурсів України, Державної екологічної інспекції України, Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, Офісу Генерального прокурора у рамках Програми підготовки тренерів з питань екологічних злочинів для технічних експертів та науковців, що організований Агентством з охорони навколишнього середовища США (Еnvironmental Protection Agency, EPA).
Програма навчального тренінгу передбачала ознайомлення українських фахівців з практичними методами розслідування з використанням сучасного обладнання для відбору проб, моніторингом та найкращими практиками у розслідуванні екологічних злочинів і кримінальному переслідуванні, підготовки учасників для навчання цим методам колег – технічних експертів.
Навчання проводили експерти з технічного правозастосування EPA, які мають досвід у розслідуванні кримінальних екологічних злочинів. Серед інструкторів були агенти федеральних правоохоронних органів, розробники баз даних і польовий персонал із десятирічним досвідом розслідування екологічних злочинів та іншою практикою.
Під час навчального тренінгу учасники прослухали лекції та взяли участь в обговоренні тем, що пов’язані із загальними правилами охорони здоров’я та безпеки, управлінням доказами, функціонуванням мобільних лабораторій, роботою сучасного обладнання для проведення польового скринінгу. Решта занять була присвячена формуванню команди з відбору проб, управлінню даними, складанню плану відбору проб води та ґрунту. В якості прикладів застосовані план місцевості та відображення точок відбору в програмі Geographic Information System (GIS) та план відбору проб в районі греблі Каховської ГЕС. Окреме питання тренінгу – дотримання процедури відбору зразків та ланцюга збереження доказів як гарантія успішних кримінальних проваджень щодо злочинів проти довкілля.
Практичні завдання полягали в роботі на приладах для проведення польового скринінгу зразків досліджуваних матриць. Були організовані польові випробування з відпрацюванням ситуації підриву греблі Каховської ГЕС. За результатами тренінгу досягнуто домовленості про обмін досвідом та розвиток співпраці.
Отриманий учасниками тренінгу досвід буде використаний для проведення досліджень навколишнього середовища в межах кримінального провадження щодо підриву греблі Каховської ГЕС та поширення отриманого досвіду та знань серед колег.