«Наближення національного законодавства України у сфері державного нагляду (контролю) за ГМО у відкритих системах, охорони прав на сорти рослин, насінництва та розсадництва до європейських норм та стандартів»
Проєкт Twinning «Наближення національного законодавства України у сфері державного нагляду (контролю) за ГМО у відкритих системах, охорони прав на сорти рослин, насінництва та розсадництва до європейських норм та стандартів» (далі – Проєкт) офіційно розпочав свою роботу в Україні 1 квітня 2021 року й триватиме до 31 грудня 2023 року.
Проєкт пройшов державну реєстрацію у Секретаріаті Кабінету Міністрів України, реєстраційна картка № 4684-01 від 12.04.2023.
Кошторисна вартість: 1 100 000,00 євро.
Партнер з розвитку: Європейський Союз
Виконавці Проєкту:
Консорціум у складі:
Бенефіціар: Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів Постійний Радник Проєкту (RTA – Модріс Фрікманіс).
Ціль та мета проєкту: Розширення можливостей лабораторної мережі Міністерства охорони здоров’я України, Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів і Національної академії аграрних наук України на всіх адміністративних рівнях з метою своєчасного виявлення та реагування на спалахи хвороб тварин та контролю за патогенами шляхом впровадження електронної інтегрованої системи спостереження за захворюваннями та системи контролю патогенів (ЕЛІССЗ).
Загальна мета Проєкту: усунення недоліків у сфері державного нагляду (контролю) за дотриманням заходів біобезпеки та поширення ГМО у відкритих системах, охорони прав на сорти рослин, насінництва та розсадництва. Правове регулювання нагляду (контролю) за неконтрольованим використанням ГМО, ринком обігу насіння і садивного матеріалу, включаючи захист від напливу неякісного (контрафактного) насіння і садивного матеріалу. Регулювання майнових і особистих немайнових відносин, що виникають у зв’язку з набуттям, здійсненням та захистом прав інтелектуальної власності на сорти рослин. Встановлення правових основ міжнародного співробітництва в галузі генетично-інженерної діяльності та поводження з ГМО у відкритих системах.
Специфічна мета Проєкту: Наближення національного законодавства відповідно до Директив та Регламентів ЄС в частині державного нагляду (контролю) у сферах ГМО у відкритих системах, охорони прав на сорти рослин, насінництва і розсадництва. Вдосконалення відповідних систем нагляду (контролю) на основі стандартів ЄС.
Цілі проекту Twinning буде досягнуто шляхом впровадження діяльності в рамках трьох компонентів, продукуючи по одному обов’язковому результату для кожного компонента.
Компонент 1:
«Наближення українського законодавства у сфері ГМО у відкритих системах, охорони прав на сорти рослин, насінництва та розсадництва до законодавства ЄС»
Компонент 2:
«Проведення організаційного та операційного перегляду контрольних та наглядових функцій Держпродспоживслужби. Підготовка концепції контролю та нагляду, рекомендацій з модернізації та оптимізації до європейських норм»
Компонент 3:
Проведення організаційно-операційного перегляду фітосанітарних лабораторій, підготовка переліку обладнання та витратних матеріалів, стратегії та плану заходів з чіткими рекомендаціями щодо модернізації та оптимізації фітосанітарних лабораторій в частині сфери охоплення діяльності, а саме: підготовка до акредитації лабораторій для видачі сертифікатів ISTA, відповідно до міжнародного стандарту ISO 17065 для видачі відповідних сертифікатів якості для насіння та садивного матеріалу, та виявлення присутності ГМО в рослинах відповідно до міжнародного стандарту ISO 17025.
Реєстраційна картка: № 4684-01 від 12.04.2023 р.
Ми у медіа: