Виробництво сирого товарного молока завжди було важливішою економічною та соціальною складової в житті аграрного сектору Луганської області та такою і залишиться після перемоги та деакупації території області від Російських загарбників.
Якщо брати довоєнні показники структури виробництва сирого товарного молока, то близько 80% його виробництва здійснювалася в особистих селянських та 20% в фермерських господарствах Луганської області.
В умовах відновлення економіки в післявоєнний період, розбудова дієвого державного контролю за показниками безпеки молочної сировини в Луганській області з боку Держпродспоживслужби області є важливим та пріоритетним напрямком діяльності.
Головним управлінням Держпродспоживслужби в Луганській області організовано та розпочато цикл навчань зі спеціалістами з питань безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини. Навчання передбачають ознайомлення з теоретичним матеріалом та за результатами його вивчення, розв’язування конкретних практичних завдань.
Перше навчання в онлайн - форматі відбулось 14.03.2023, на якому були розглянуті питання пов’язані із запровадженням контролю сирого молока та відпрацьовано Стандартні операційні процедури:
Особливу увагу приділено способам та шляхам реалізації заходів із запровадження контролю сирого молока, що базуються на виконанні вимог наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України «Про затвердження Вимог до безпечності та якості молока і молочних продуктів» № 118, а саме використанню інформаційно-комунікаційної системи на базі програмного забезпечення «Молочний модуль».
До наради-навчання були залучені керівники та спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Луганській області, районних державних лікарень ветеринарної медицини та державних лабораторій Держпродспоживслужби.
Робота в цьому напрямку продовжується