Історія захисту рослин

З історії захисту рослин


У другій половині ХІХ століття Україна була регіоном найбільш інтенсивного землеробства. Продукцією рослинництва забезпечувався попит не тільки  внутрішнього ринку. Вона також являлась предметом експорту, що обумовило проведення в Україні  наукових досліджень з прикладної ентомології і фітопатології та формуванню практичної служби захисту. За ініціативою місцевих органів самоврядування – земств, були створені ентомологічні комісії Харківська (1878р.)  Одеська (1882р.). Вони складали щорічні огляди розповсюдження шкідників,  частково хвороб сільськогосподарських культур та розробляли рекомендації по боротьбі з ними.

В кінці ХІХ століття при губернських земських Управах працювали ентомологічні бюро на чолі з губернським земським ентомологом, а ентомологічні комісії перестали існувати. На той час в Україні дослідження в цій сфері проводили  Таврійське, Херсонське і Харківське бюро. В 1914 році розпочали роботу  Катеринославське і Полтавське ентомологічні бюро.

В 1900 році в м. Сміла Київської губернії (нині Черкаська обл.) Всеросійським товариством цукрозаводчиків була організована перша в Україні дослідна ентомологічна станція. В Харкові в 1923 - 1928 роках вперше в УРСР видавався  спеціальний журнал «Захист рослин».

З початком колективізації сільського господарства, створенням  радгоспів, МТС і колгоспів  було реорганізовано і службу захисту рослин. В лютому 1930 року організоване Всесоюзне акціонерне товариство по боротьбі з шкідниками сільського та лісового господарств, в 1931 році воно перейменоване у Всесоюзне державне об’єднання по боротьбі з шкідниками.

З 1934 року роботу по боротьбі з шкідниками і хворобами сільськогосподарських культур було покладено на групу по боротьбі з шкідниками і хворобами в Головних галузевих управліннях НКЗ. В штати МТС, райзо і радгоспів були введені агрономи ентомологи.

В 50-х роках в більшості МТС та великих радгоспах введена посада агронома-ентомолога. В 1957 році в УРСР створена служба обліку і прогнозів з’явлення і поширення шкідників і хвороб рослин з сіткою пунктів спостереження в районах та секторів в обласних управліннях і міністерстві сільського господарства. В 1958 році в складі РТС були організовані загони і бригади по боротьбі з шкідниками сільськогосподарських культур на чолі з агрономами-ентомологами.

В 1961 році в результаті реорганізації сільського господарства та з метою покращення організації захисту рослин  (постанови ЦК КП України від 20 лютого 1961 року № 240 та від 28 серпня 1962 року № 986) була створена єдина  Державна служба захисту рослин в країні в такому вигляді:

- Управління захисту рослин в складі міністерства сільського господарства УРСР, в віданні якого була республіканська станція захисту рослин з міжрайонним і загонами по боротьбі з шкідниками і хворобами рослин.

- Обласні і республіканські станції захисту рослин з районними (міжрайонними) загонами по боротьбі з шкідниками і хворобами рослин, секторами і спостережними пунктами служби сигналізації і прогнозів з’явлення і поширення шкідників і хвороб рослин. Станції захисту рослин знаходились у віданні міністерства сільського господарства УРСР, обласних управлінь сільського  господарства.

Відповідно до постанови Ради Міністрів СРСР від 10 лютого 1969 року № 113 і наказу Міністерства сільського господарства СРСР від 6 березня 1969 року № 75 організовані районні станції захисту рослин.

У зв’язку з прийняттям Закону України „Про захист рослин”  державний контроль за захистом рослин від шкідників, хвороб і бур’янів з 1999 року в країні здійснювали спеціально уповноважені органи виконавчої влади у сфері захисту рослин – Головна державна інспекція захисту рослин, державні станції захисту рослин АР Крим, областей і районів до складу яких входять лабораторії прогнозів і діагностики, контрольно-токсикологічні лабораторії, лабораторії по виробництву біологічних засобів захисту рослин, пункти сигналізації і прогнозів.

У 2010 році Указом Президента України від 09.12.2010 року №1085/2010 створена Державна ветеринарна та фітосанітарна служба України (Держветфітослужба). В 2012 році були створені територіальні органи Держветфітослужби - це Головна державна фітосанітарна інспекція, Державна фітосанітарна інспекція АР Крим, 23 Державних фітосанітарних інспекцій в областях. Утворені тероргани виконували функції в сферах карантину і захисту рослин, покладені на Держветфітослужбу.

На сьогоднішній день Держветфітослужба реорганізована в Державну службу України з питань безпеки харчових продуктів і захисту споживачів.

Держпродспоживслужба утворена відповідно до постанови КМУ від 10 вересня 2014 року № 442 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади».

Відповідно до розпорядження Кабінету міністрів України від 6 квітня 2016 року № 260-р «Питання Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів» Держпродспоживслужба офіційно розпочала роботу і приступила до виконання функцій.


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux