Якісне насіння – одна із головних умов отримання високої врожайності. Адже багаторічні дослідження показують, що лише за рахунок сорту можливо досягти збільшення урожаю на 20-30 відсотків. Це є найдешевшим важелем впливу на стабілізацію виробництва та підвищення врожайності сільськогосподарських культур.
Держпродспоживслужба нагадує, що відповідно до статті 15 Закону України «Про насіння і садивний матеріал» насіння і садивний матеріал вводяться в обіг після їх сертифікації.
Сертифікати на насіння або сертифікати на садивний матеріал можуть бути видані, якщо:
Враховуючи наближення весняної посівної кампанії, хочемо звернути увагу суб’єктів господарювання на особливості придбання насіння ярих культур.
Обираючи насіння, потрібно врахувати, що відповідно до статті 38 Закону України «Про охорону прав на сорти рослин» сорти, не внесені до Реєстру сортів рослин України, забороняється поширювати в Україні, якщо інше не встановлено законом. Тому, перед придбанням насіння необхідно перевірити чи занесений певний сорт чи гібрид до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні, який знаходиться на сайті Міністерства аграрної політики та продовольства України.
Також, при виборі сорту радимо враховувати природно-кліматичні умови вирощування сільськогосподарських культур та надавати перевагу сортам, які рекомендовані для вирощування у певній зоні. У Державному реєстрі сортів рослин, придатних для поширення в Українію, стосовного кожного сорту зазначено рекомендовану зону для вирощування.
Законодавством передбачено, що кожна партія насіння для реалізації повинна супроводжуватися двома сертифікатами, що засвідчують його сортові та посівні якості. Тому, споживачеві варто звернути увагу на наявність у продавця цих документів на насіння, яке він планує придбати.
Інформацію про чинність зазначених сертифікатів можна перевірити в Реєстрі сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал, який оприлюднено на офіційному вебпорталі Міністерства аграрної політики та продовольства Україниу.
На основі цих сертифікатів продавець зобов’язаний виписати супровідні документи, які визначені згідно з ДСТУ 2240-93 «Насіння сільськогосподарських культур. Сортові та посівні якості. Технічні умови», а саме:
У разі перепродажу посередник (перекупник) виписує нові супровідні документи на насіння (під свою відповідальність).
Також просимо звернути увагу, що будь-яка партія добазового, базового та сертифікованого насіння першої генерації, що призначена для реалізації, повинна супроводжуватись етикетками встановленого зразка. Етикетка повинна містити всю необхідну інформацію про партію насіння: суб’єкт, культура, сорт, категорія/генерація, номер партії, маса, місяць та рік пакування, відомість щодо протруєння.
Для кожної категорії (генерації) використовуються різні кольори етикеток:
Кожна етикетка має свій номер і під час сертифікації партії насіння до сертифікату, що засвідчує посівні якості, вносяться номера етикеток, які були використані для маркування даної партії насіння. Тобто, під час купівлі насіння можливо проконтролювати чи відповідають номера етикеток відповідній партії.