Як вберегтися від придбання неякісного насіння
опубліковано 08 лютого 2022 року о 14:55

Без якісного насіння врожаю не буде, – ця відома істина мала б уже давно стати повсякденним гаслом для українських аграріїв.

Проте на ринку насіння, на жаль, має місце недобросовісна конкуренція, яка породжує таке ганебне явище, як підробка насіння.

Купуючи насіння, перше що потрібно врахувати, що відповідно до пункту другого статті 38 Закону України «Про охорону прав на сорти рослин» сорти, не внесені до Реєстру сортів рослин України, забороняється поширювати в Україні, якщо інше не встановлено законом. Тому, перед купівлею насіння необхідно перевірити чи занесений певний сорт чи гібрид до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні, який знаходиться на сайті Міністерства аграрної політики та продовольства України в розділі Реєстри.

Згідно зі статті 15 Закону України «Про насіння і садивний матеріал» насіння і садивний матеріал вводяться в обіг після їх сертифікації. Сертифікати на насіння або сертифікати на садивний матеріал можуть бути видані, якщо:

 • насіння та/або садивний матеріал належить до сорту, занесеного до Реєстру сортів рослин України;
 • насіння за сортовими або посівними якостями відповідає вимогам законодавства у сфері насінництва та розсадництва;
 • садивний матеріал за сортовими або товарними якостями відповідає вимогам законодавства у сфері насінництва та розсадництва.

Насамперед споживач повинен звернути увагу на наявність у продавця документів на насіння, яке він планує придбати.

Кожна партія насіння для реалізації повинна супроводжуватися сертифікатом, що засвідчує його сортові якості, та сертифікатом, що засвідчує його посівні якості.

Інформацію про чинність зазначених сертифікатів можна перевірити в Реєстрі сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал, який знаходиться на сайті Міністерства аграрної політики та продовольства України в розділі Реєстри

На їх основі продавець зобов’язаний виписати супровідні документи, які визначені згідно з ДСТУ 4138-2002 «Насіння сільськогосподарських культур. Методи визначення якості», а саме:

 • «Атестат на насіння» – добазове та базове насіння;
 • «Свідоцтво на насіння» – сертифіковане насіння;
 • «Свідоцтво на гібридне насіння» – насіння гібридів першого покоління.

Ці документи видає споживачеві виробник чи реалізатор насіння. У разі перепродажу посередник (перекупник) виписує нові супровідні документи на насіння (під свою відповідальність). Будь-яка партія насіння, що призначена для реалізації, повинна бути затарована і промаркована етикетками встановленого зразка. Етикетки мають відповідати формі, затвердженій наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 10.07.2017 № 348 «Про затвердження Порядку маркування та пакування партій насіння і форми етикетки».

Кожній партії насіння та садивного матеріалу аудитором із сертифікації (агрономом-інспектором) присвоюється номер, який складається з п’яти символів (UA-01-001/0001-00):

 1. літерний символ - UA - Україна;
 2. двозначний символ - номер області розташування насіннєвого посіву (насаджень) (01);
 3. тризначний символ - індивідуальний номер, присвоєний аудитору із сертифікації (агроному-інспектору) (001);
 4. чотиризначний символ - порядковий номер партії, присвоєний аудитором із сертифікації (агрономом-інспектором) (0001);
 5. двозначний символ - останні цифри року збирання врожаю (00).

Індивідуальний номер, присвоєний аудитору із сертифікації (агроному-інспектору) можна перевірити, скориставшись Реєстром аудиторів із сертифікації (агрономів-інспекторів), який розміщений на офіційному сайті Міністерства аграрної політики та продовольства України в розділі Реєстри.

Під час купівлі-продажу насіння є можливість відслідкувати хто саме проводив сертифікацію даної партії. Зв’язавшись із аудитором із сертифікації (агрономом-інспектором) можливо з’ясувати всю інформацію, що стосується партії насіння.

Номер партії насіння та інші відомості про партію, що вказуються в сертифікаті, повинні збігатися з даними, зазначеними на етикетці для маркування партії насіння. Етикетка повинна містити всю необхідну інформацію про партію насіння: суб’єкт, культура, сорт, категорія/генерація, номер партії та етикетки, маса, місяць та рік пакування, відомість щодо протруєння та ін.

Розмір етикетки повинен становити 110х67мм.

Для кожної категорії і генерації використовуються різні кольори етикеток:

 • для добазового насіння - білий з фіолетовою смужкою завширшки 10 міліметрів, розміщеною по діагоналі з лівого нижнього кута етикетки;
 • для базового – білий;
 • для сертифікованого насіння першої генерації, гібридів першого покоління - блакитний;
 • для сертифікованого насіння другої генерації, наступних генерацій - червоний;
 • для суміші насіння - зелений;
 • для неостаточно сертифікованого насіння - сірий.

Кожна етикетка має свій номер і під час сертифікації партії насіння в сертифікат, що засвідчує посівну придатність вносяться номера етикеток, які були використані для маркування даної партії насіння. Тобто, під час купівлі насіння можливо проконтролювати чи відповідають номера етикеток відповідній партії.

Але, якщо вже так сталося, що покупець придбав насіння сумнівної якості, то для вирішення спірних питань щодо посівних якостей придбаного насіння визначена офіційна процедура проведення арбітражного (експертного) визначення посівних якостей насіння (постанова Кабінету Міністрів України від 18.08.2017 № 615 «Про затвердження Порядку арбітражного (експертного) визначення якості насіння і садивного матеріалу та Порядку оформлення заяв для проведення арбітражного (експертного) визначення якості насіння і садивного матеріалу»).

У разі невпевненості у відповідності показників посівних якостей придбаного насіння або товарних якостей придбаного садивного матеріалу показникам, зазначеним у сертифікаті, що засвідчує посівні якості насіння, або у сертифікаті, що засвідчує товарні якості садивного матеріалу, необхідно не пізніше 10 календарних днів з дня придбання, звернутись до аудитора із сертифікації (агронома-інспектора) органу із сертифікації щодо відбору проби з метою перевірки посівних якостей придбаного насіння або товарних якостей придбаного садивного матеріалу та надати копію сертифіката.

Якщо за результатами аналізу проб насіння є розбіжності між показниками, зазначеними у сертифікаті, заявник подає до територіального органу Держпродспоживслужби заяву не пізніше десяти календарних днів з дня отримання ним результатів аналізу. 

Територіальний орган Держпродспоживслужби не пізніше ніж протягом наступного робочого дня після завершення арбітражного визначення видає особисто або надсилає поштовим відправленням заявнику документ щодо результату аналізу насіння з позначкою у правому верхньому куті «Арбітраж», у якому зазначається висновок згідно з ДСТУ 4138-2002 «Насіння сільськогосподарських культур. Методи визначення якості».

Виконання вищеперелічених заходів вбереже покупця від ризику придбання підробок насіння, що в кінцевому результаті позитивно вплине на зростання виробництва продукції рослинництва та покращенню конкурентного середовища вітчизняної продукції на міжнародних ринках.

Разом з тим, головними управліннями Держпродспоживслужби в областях постійно надаються консультації сільськогосподарським підприємствам, фермерським господарствам, одноосібникам, фізичним особам-підприємцям щодо вимог законодавства в сфері насінництва та розсадництва, охорони прав на сорти рослин та заходів запобігання поширення та обігу підробленого та некондиційного насіння.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux