У січні поточного року на території одного з мисливських угідь Шосткинського району знайдено труп дикого кабана. Фахівцями ветеринарної медицини було відібрано біоматеріал для дослідження на трихінельоз. Згідно результатів досліджень Сумської регіональної державної лабораторії Держпродспоживслужби № 000151 від 24.01.2024р. було встановлено діагноз – трихінельоз дикого кабана.
Трихінельоз – гельмінтозна хвороба тварин і людей, збудником якої є живородна нематода роду Trichinella. Статевозрілі гельмінти паразитують у кишечнику людей і тварин, а личинкова стадія – у поперечно-посмугованих м'язах.
Сприйнятливі до трихінельозу свині, коні, собаки, коти, дикі кабани, ведмеді, вовки, лисиці, борсуки, щури, їжаки, миші та інші всеїдні та м'ясоїдні ссавці, а також люди. Основними факторами передачі трихінельозу людині є, уражена личинками трихінел, свинина (м'ясо, сало, інші продукти забою) та конина.
Через 3-4 доби після зараження трихінельозом людини чи тварини самиці народжують личинок, які потрапляють спочатку в лімфатичні, потім в кровоносні судини, і активно мігрують по всьому організму до поперечно-посмугованих м'язів. У паренхіматозних органах личинки гинуть, але проникаючи в скелетні м'язи, швидко ростуть, набувають спіралеподібної форми і через 3 тижні стають інвазійними.
Особливе непокоєння хвороби є те, що може передаватися людям, спричиняючи тяжкі наслідки, аж до летальних випадків.
У частини хворих людей на 1-му тижні захворювання можуть відбуватися клінічні прояви, пов'язані з перебуванням паразитів у кишечнику. Хворі скаржаться на нудоту, блювання, біль у животі, спостерігається помірні за обсягом рідкі випорожнення. М'язовий біль спостерігають у переважної більшості хворих. Спочатку з'являється біль в м'язах нижніх кінцівок, потім в інших групах м'язів – сідничних, спини, живота, рук, шиї, жувальних, язика, глотки, очних.
Лікування хворих на трихінельоз проводять в стаціонарі. У гострому періоді захворювання призначають постільний режим. Лікування може бути ефективним лише на ранніх стадіях хвороби.