Кухарі навчальних закладів Кіровоградської області розпочали п’ятиденний курс підвищення рівня професійної кваліфікації. З метою поліпшення поінформованості кухарів, стосовно харчової безпеки та системи НАССР в закладах освіти, лекторами виступили фахівці Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області - заступниця начальника управління безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Світлана Яніцька і начальник відділу безпечності харчових продуктів Руслан Крайносвіт.
Фахівці Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області розповіли про методи покращення якості харчування дітей, профілактики харчових отруєнь, виключення недобросовісних суб’єктів господарювання з ланцюга постачання харчових продуктів до навчальних закладів, поліпшення матеріально-технічної бази харчоблоків.
Окремим питанням для обговорення стало введення системи НАССР в закладах освіти, що є обов`язковою умовою для гарантування безпечного харчування дітей. Крім того, принципи НАССР дають впевненість і гарантію в дотриманні санітарних та гігієнічних норм при організації харчування в школах. Їдальні відносяться до підприємств громадського харчування, тому згідно з законодавчими вимогами система управління безпечністю (принципи НАССР) на цих об’єктах повинна впроваджуватись обов`язково.
Відповідно до системи НАССР ретельний контроль повинен відбуватись на етапах:
зберігання продуктів, які швидко псуються;
дотримання особистої гігієни працівників їдалень і санітарних норм в приміщенні;
дотримання технології приготування їжі.
У багатьох їдальнях весь технологічний ланцюг (всі технологічні процеси) виконуються в одному місці. А саме: прийом сировини від постачальників, її зберігання, обробка продуктів, приготування страв, подання і споживання як правило об’єднані в одному просторі. В умовах, де немає чітко розмежованих зон, технологічний контроль процесів та безпечності продукції повинен бути особливо жорстким. Необхідно розробити і впровадити документацію (програми виконання санітарних норм, аналіз небезпечних факторів які впливають на продукт), провести навчання працівників.
Дотримання основних принципів НАССР в навчальних закладах призведе до цілого ряду позитивних моментів:
неможливість потрапляння до закладу неякісного продукту, адже ще на етапі прийому від постачальника можливо в документальній формі відстежити походження та умови зберігання сировини перед тим, як вона потрапить до харчоблоку;
контроль за санітарно-гігієнічними умовами технологічного процесу (миття та дезінфекція кухонного і столового інвентарю, дотримання правил особистої гігієни, прибирання сміття та відходів, боротьба зі шкідниками, приготування страв);
виключення ризику перехресного забруднення продукції шляхом дотримання правил зберігання харчових продуктів, враховуючи товарне сусідство (згідно з вимогами НАССР сирі та готові продукти повинні зберігатися окремо);
своєчасна утилізація або повернення постачальнику товарів неналежної якості.
Учасники зібрання, в процесі активної дискусії, мали змогу отримати відповіді на актуальні проблемні питання, що виникають під час роботи та обговорити інші деталі при організації харчування у закладах освіти.