Американський білий метелик – «універсальний» карантинний шкідник плодових, декоративних і лісових культур
опубліковано 05 вересня 2018 року о 21:52

Час від часу в деяких регіонах України фахівці фіксується посилення шкодочинності американського білого метелика. Спалахи розмноження цього шкідника спостерігаються у всіх регіонах країни. У порівнянні з минулим роком унаслідок сприятливих погодних умов шкодочинність метелика значно зросла, оскільки при високій вологості повітря 85-90% та температурі близько 300С гусениці шкідника відроджуються через 4-5 днів після яйцекладки, їхня активність та щільність популяції шкідника надзвичайно збільшуються.     

До 2018 року площі насаджень, де були карантинні обмеження щодо американського білого метелика, поступово зменшувались (за останні 5 років загалом фіксувалося зменшення майже на 20 тис. га).

Однак цього року, як зазначалось вище, погодні умови спричинили появу нових вогнищ шкідника та збільшення загальних площ під карантином.   

Так, лише за серпень поточного року були виявлені нові вогнища та запроваджено карантинний режим щодо шкідника в Житомирській, Миколаївській, Рівненській та Черкаській областях на загальній площі 1018,8 га.

Фітосанітарний моніторинг 2018 року наразі ще триває. За останніми даними запровадження карантинного режиму буде також і в Хмельницькій області, де інспектори Держпродспоживслужби виявили нове вогнище та вжили заходів щодо його локалізації. Після підведення підсумків моніторингу в кінці року стане відомо точна площа заселення метеликом в Україні. Але вже зараз з упевненістю можна відзначити факт значного збільшення шкодочинності шкідника в межах своїх зон поширення, а також суттєве збільшення їхніх площ.

Збільшенню чисельності шкідника вочевидь сприяли такі фактори як:

-  широке коло рослин-господарів (як культурних, так і дикорослих);

-  кліматичні зміни, які відбуваються впродовж останніх років (поступове підвищення температури та ін.);

-  здатність активно мігрувати на стадії імаго;

-  недостатнє фінансування заходів зі знищення вогнищ шкідника.

Як можна здогадатись з назви, походить американський білий метелик з Америки. Саме Північноамериканський континент є його батьківщиною. У 1939-1940 рр. шкідника випадково завезли з вантажем з Північної Америки до Європи (в Угорщину). Історія розповсюдження метелика в Україні починається з Закарпатської області, де у 1952 році його вперше виявили. Після цього поступово шкідник розповсюдився в інших областях країни. Сьогодні цей карантинний шкідник обмеженими вогнищами присутній майже в усіх областях крім Волинської, Закарпатської, Львівської і Рівненської. Найбільші площі під карантином зафіксовані в Дніпропетровській області. 

Американський білий метелик (наукова назва Hyphantria cunea Drury.) – карантинний шкідник, який пошкоджує 250 (за деякими даними понад 300) видів плодових, декоративних, лісових та інших культур. Особливо сильно ушкоджує шовковицю, клен, горіх, яблуню, грушу, сливу, вишню, черешню, тополю та ін. При цьому в умовах нашої країни перше покоління шкідника майже завжди розвивається на шовковиці, а друге покоління - на клені, горіху, яблуні та інших плодових деревах.

Цей шкідник досить добре вивчений з боку науковців, і за їхніми даними всі його кормові рослини групуються в 3 основні групи:

-         Ішовковиця, клен ясенелистий, яблуня, слива, черешня, груша, вишня, горіх волоський, айва, бузина, ясен: рослини, яким віддається перевага і які часто пошкоджуються;

-         ІІ багато видів листяних дерев і кущів: рослини, які пошкоджуються рідше, але забезпечують шкіднику повний цикл розвитку;

-         ІІІ трав’янисті рослини і хвойні породи дерев: рослини, які пошкоджуються лише гусеницями старших віків і не можуть забезпечити повний цикл розвитку комах.

Hyphantria cunea визнаний небезпечним карантинним шкідником багатьма міжнародними та регіональними організаціями з карантину та захисту рослин. Це такі організації як Комісія Азії і Тихого океану по захисту рослин (APPPC), Регіональний комітет по захисту рослин країн Південної Америки (COSAVE), Євразійський Економічний Союз (ЕAEU). Крім того, ця комаха входить до переліків карантинних організмів багатьох країн світу - партнерів України в міжнародній торгівлі. В Україні метелик входить до списку А2 – карантинні організми, обмежено поширені в Україні.

Завдяки своїй здатності до утворення спалахів розмноження Hyphantria cunea - це надзвичайно шкодочинний вид. Гусениці шкідника повністю об’їдають листя на деревах, утворюють гнізда, обплітаючи гілки павутиною. Таке пошкодження насаджень призводить до порушення процесів обміну у рослинах та їхнього ослаблення, у підсумку чого знижується врожайність плодових культур, захисна, декоративна, естетична функція зелених насаджень. Окремі рослини ослаблюються та гинуть, особливо при багаторазовому пошкодженні. За підрахунками, проведеними під час наукових досліджень, одна гусениця шкідника 6-го віку може знищити за добу в середньому 4,3 см2 листя ясена, а гусениця 7-го віку збільшує цей показник до 8 см2. Звичка вести колоніальний спосіб життя (павутинні гнізда) несе особливу небезпеку для дерев, які ростуть окремо.

Опис комах

Розмах крил метеликів 2,5-3,5 см. (самки крупніші за самців). Зазвичай забарвлення крил метеликів білосніжне, але іноді зустрічаються метелики з чорними або темно-коричневими плямами на крилах.   

Кожна самка відкладає за різними даними від 300 до маже 2000 яєць. Але в середньому плодючість самки – 400-800 яєць. На тривалість розвитку яєць та кількість гусениць які з них відродились значно впливає температура і вологість повітря. Найбільш сприятливими умовами є температура 20-250 С і відносна вологість 70-80%.   

Гусениці від світло-салатового до коричнево-сірого кольору, опушені. На спинній частині є два ряди чорних бородавок і три ряди оранжево-жовтих бородавок з боків. Голова блискуча чорна (іноді коричнева). Інтенсивність опушення зростає по мірі зростання гусениці. Доросла гусениця завдовжки 25-40 мм.

Спосіб життя

Майже відразу після відродження, гусениці починають живитись і будувати гніздо. Гусениці 1-2 віків утворюють гніздо з декількох листочків, які обплетені павутиною. В кінці 5-го віку гусениць гніздо може досягати розміру 1-1,5 м. Молоді гусениці (1-2 віків) тримаються разом всередині павутинних гнізд. Гусениці 3-4 віків тримаються окремими групами, але все ще в межах одного гнізда, яке на той час значно збільшується і продовжують виділяти павутину. При зрізуванні такого гнізда гусениці знаходяться в павутині і не випадають. На 5 віці гусениці живуть всередині гнізда, але павутину вже не продукують. Після цього гусениці 6-го віку знаходяться в гнізді все рідше, вони перелазять на найближчі листки, а гусениці 7-го віку розповзаються вже по всій кроні дерева і живуть поодиноко. Часто (при спалахах розмноження) гусениць старших віків можна побачити на стовбурах дерев, парканах та стінах будинків.

Спостереження за розвитком гусениць має велике практичне значення в системі заходів з ліквідації вогнищ американського білого метелика. Зокрема, обрізування і спалювання гнізд необхідно проводити тоді, коли гусениці знаходяться в павутинному гнізді.    

Кількість віків, які проходять гусениці, залежить від умов існування і коливається від 6 до 8 (за деякими даними до 11). Досягнувши 6-7 віку гусениці проявляють особливу ненажерливість. В цей період вони з’їдають стільки їжі скільки ними було з’їдено впродовж попередніх п’яти віків.

Дорослі гусениці спускаються по стовбуру дерева на землю і розповзаються в пошуку місця для залялькування. Вони можуть розповзатись на 20-25 м і далі від кормового дерева. Це створює загрозу розповсюдження шкідника у фазу лялечки з різноманітною рослинною продукцією, в основному з овочами і фруктами та ін. при перевезенні з заражених зон у вільні від шкідника райони, а також з тарою транспортними засобами при перевезенні інших вантажів. Заляльковується шкідник в тріщинах під корою дерев, в сухому листі, рослинних рештках, тріщинах будівель, парканів, у ґрунті (на глибині 1,5-3 см).

В Європі, в тому числі і на Україні шкідник розвивається в двох поколіннях на рік. Зимує в стадії лялечки. Літ покоління, яке перезимувало, відбувається в травні, літнього - в кінці липня – на початку серпня. Метелики летять вночі і ранком (період інтенсивного льоту триває 30-40 хв.) Масовий літ відбувається впродовж 11-14 днів, а взагалі метелики живуть 2-11 днів (самки) та 1-4 дні (самці). Зниження температури до 150 С і нижче ослаблює інтенсивність льоту. Тому, при коливанні весняних температур, масовий виліт метеликів може перериватись і знову відновлюватись при настанні більш теплої погоди.

Ознаки наявності шкідника

Основна ознака пошкодження - наявність на деревах павутинних гнізд. Типове павутинне гніздо американського білого метелика сформоване з тоненької павутини, яка обплутує спочатку 1-2, а потім декілька верхівкових листків на гілці. У міру зростання гусені і недостачі їжі всередині гнізда, павутиною обплутуються все нові і нові листки. Згодом гніздом стає ціла гілка чи частина її розміром 1-2 м.

Способи поширення      

Поширюється H. cunea транспортними засобами, при перевезенні сільськогосподарської продукції та промислових вантажів. В останньому випадку шкідника часто виявляють в пакувальному матеріалі. В пошуках статевого партнера і місця для відкладання яєць самка може летіти в середньому на відстань до 250 м. Можливе пасивне перенесення на значні відстані повітряними потоками.

Заходи щодо знищення та попередження розповсюдження шкідника

Для попередження занесення американського білого метелика слід проводити детальний огляд імпортних та вітчизняних вантажів, пакувального матеріалу, транспортних засобів, які надходять з карантинних зон, регулярно обстежувати багаторічні насадження.

З карантинної зони забороняється вивезення об’єктів регулювання (рослин, продуктів рослинного походження, ґрунту, садивного та насіннєвого матеріалу) без проведення фітосанітарних заходів (інспектування транспортних засобів, огляду з відбором зразків для фітосанітарної експертизи та аналізу) результатом чого є видача карантинного сертифікату.

З метою знищення вогнищ шкідника одним з дієвих заходів є розробка і впровадження регіональних програм з локалізації і ліквідації американського білого метелика. На сьогодні розроблені та затверджені 5 таких програм (1 обласна, 4 районних) в Одеській, Полтавській, Харківській та Чернівецькій областях.

Держпродспоживслужба з метою проведення боротьби з карантинними організмами, обмежено поширеними в Україні (в т.ч і з американським білим метеликом) звернулась до Обласних рад з пропозицією залучатись до розробки та впровадження регіональних програм із локалізації і ліквідації цих організмів, а також підтримати пропозиції Районних рад щодо виділення коштів для проведення фітосанітарних заходів.

Однак для вдалого знищення цього небезпечного шкідника громадянам необхідно не бути байдужими до стану навколишній насаджень і самостійно намагатись боротись з його розповсюдженням. Так необхідно регулярно обстежувати дерева у присадибному саду, ретельно оглядаючи крону дерева, особливо в 1-й декаді червня та у 2-й декаді серпня, коли з'являються перші павутинні гнізда гусениць I і II поколінь. Особливо ретельно оглядають шовковицю і клен ясенелистий, що ростуть на території або по межах саду, де зазвичай оселяється цей шкідник.     

Виявлені гнізда, а іноді і яйцекладки необхідно зрізувати і спалювати разом з гусеницями, а ушкоджені й прилеглі здорові дерева та чагарники в радіусі до 50 м обприскувати пестицидами згідно «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні».

На сьогодні єдиним інсектицидом, який прямо вказує на використання в боротьбі з американським білим метеликом є Карате 050 ЕС, к.е. (лямбда-цигалотрин, 50 г/л). Препарат застосовують для обробок неплодоносних садів, декоративних насаджень і лісосмуг в розрахунку 0,2-0,4 л/га. Обприскування проводять в період вегетації двічі. Однак боротись з гусеницями метелика можна також іншими системними інсектицидами такими як наприклад «Актара», «Дурбасан» чи «Золлон».

Препарати проти американського білого метелика слід використовувати з обережністю, тому що вони токсичні. Дуже важливо дотримуватись заходів безпеки та використовувати особисті засоби захисту.

Департамент фітосанітарної безпеки, контролю в
сфері насінництва та розсадництва Держпродспоживслужби

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux