На виконання Плану протиепізоотичних заходів з профілактики основних інфекційних і паразитарних хвороб в Україні на 2021 рік протягом листопада на території Запорізької області проводилась осіння пероральна імунізація диких м’ясоїдних тварин проти сказу.
Вакцинація проводилась в два етапи.
В період з 05.11.2021 по 19.11.2021 під наглядом та за участю спеціаліста Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області, проводився повітряний розподіл принад з вакциною чотирма літаками АН – 2. Для фіксування точної локалізації розподілу принад використовувалися пристрої GPS – система «Автовак» для розповсюдження препаратів в твердій дозованій формі.
На території області, яка підпадає під заборону польотів літаків (зону NOTAM) з 20.11.2021 по 26.11.2021 розкладка принад здійснювалася наземним методом (вручну). У розповсюдженні вакцини були задіяні спеціалісти підпорядкованих установ Держпродспоживслужби, мисливського і лісового господарства та інших причетних служб.
За період проведення антирабічної кампанії на території області загальною площею 23,7 тисяч км 2 розповсюджено понад 576 тисяч принад з вакциною «Орісвак» виробництва ТОВ «Укрветпромпостач» м. Бровари.
Через місяць після вакцинації буде проведено діагностичний контроль щодо ефективності кампанії з пероральної вакцинації диких м’ясоїдних тварин.
Довідково:
Пероральна імунізація диких м’ясоїдних тварин є одним із ефективних заходів боротьби зі сказом і забезпечує покращення епізоотичної ситуації. Вперше в Україні провели масову кампанію з пероральної імунізації проти сказу диких м'ясоїдних із застосуванням авіації а також наземного розподілу у зонах, де польоти заборонено, у 2018 році. Проведений лабораторний контроль ефективності пероральної імунізації в Запорізькій області свідчить, що більшість лисиць споживало принади с вакциною і має імунітет проти сказу.
З початком впровадження Програми спостерігається тенденція щодо покращення епізоотичної ситуації в країні, зокрема в Запорізькій області.
Так, в області у 2017 році на сказ захворіло 130 тварин, у 2018 – 105, у 2019 – 46, у 2020 – 18, за 10 місяців 2021 року – 12 тварин.