Сказ – одна з найнебезпечніших вірусних хвороб спільних для тварин та людей. Собаки, коти, лисиці, вовки і деякі інші домашні і дикі тварини можуть хворіти на сказ і передавати його людям. Вірус сказу дуже небезпечний і вражає головний мозок, що завжди призводить до смерті.
Спеціалісти ветеринарної служби для захисту і профілактики захворювань на сказ щорічно щеплюють собак і котів. На території Вінницької області за перше півріччя щепили проти сказу 67218 собак і 53603 котів.
З метою профілактики сказу серед диких м'ясоїдних тварин була проведена весняна кампанія з пероральної імунізації. Так, шляхом наземного розподілу на площі 9770,37 км² розповсюджено 244,259 тис. принад з вакциною на узліссях, на узбіччі доріг, біля річок, на сільськогосподарських угіддях тощо. Для цього було задіяно 223 бригади, до складу яких увійшли представники структурних підрозділів Головного управління Держпродспоживслужби області, органів місцевого самоврядування, УТМР, лісового та мисливських господарств.
За 6 місяців 2024 року у Вінницькій регіональній лабораторії Держпродспоживслужби при дослідженні було виявлено сказ у 42 тварин, що загинули, з яких: 19 котів, 9 собак, 10 лисиць, 3 ДРХ та 1 ВРХ.
Ключовим у боротьбі зі сказом є впровадження підходу "Єдине здоров'я", що потребує скоординованих дій фахівців різних галузей: медицини, ветеринарної медицини, державних органів лісового та мисливського господарства, органів місцевого самоврядування.
Щорічна вакцинація - ефективний метод боротьби зі сказом. Також важливо забезпечувати належне утримання домашніх тварин та проводити просвітницьку роботу серед населення.
Слід пам'ятати, що сказ вилікувати неможливо, його можна лише попередити, зробивши вакцинацію своїм домашнім улюбленцям. Ваше життя варте витрачених декількох хвилин на візит до лікаря ветеринарної медицини. Бережіть своє здоров'я та здоров'я своїх близьких!