Представлено результати пілотного проєкту із запровадження «Програми контролю сирого молока на базі програмного забезпечення «Молочний модуль» у 2021 році
опубліковано 21 лютого 2022 року о 11:21

17-18 лютого 2022 р. відбувся Вебінар щодо результатів оцінки пілотного проєкту із запровадження «Програми контролю сирого молока на базі програмного забезпечення «Молочний модуль».

Дводенний захід пройшов в онлайн форматі за участі понад 180 учасників Пілоту (обласні інспектори, лабораторії з дослідження молока, делегати відбору зразків, виробники та переробники молока) та інших зацікавлених осіб.

Цілі вебінару охоплювали як оцінку результатів другого етапу Пілотного проєкту, так і обговорення кращих практик запровадження, проблемних питань та засвоєних уроків, рекомендації щодо майбутніх удосконалень.

Анатолій Вовнюк, т.в.о. Голови Держпродспоживслужби України, під час вітального слова зауважив, − «Молочний модуль» перш за все допомагає бізнесу бути кращим. Навесні 2021 року ми завершили перший етап Пілотного проєкту, підвели підсумки та спланували подальші кроки. До кінця 2021 року було зроблено дуже багато, зокрема майже у двічі зросла кількість лабораторій, що можуть проводити дослідження сирого молока міжнародно визнаними методами. Підприємства із 22 областей регулярно користуються програмним забезпеченням «Молочний модуль». Користувачі програмного забезпечення надали доповнення та зауваження щодо покращення процесів. Разом з партнерами ми плануємо у 2022 році перейти від пілота до повномасштабного впровадження. Адже ми бачимо, що всі хто зацікавлений у зростанні свого бізнесу, націлені на вихід на зовнішні ринки, хочуть продавати якісну продукцію активно користуються «Молочним модулем». Я б хотів попросити, щоб ви й надалі вносили свої пропозиції щодо оптимізації роботи програмного забезпечення. Дякую всім, що ми навчаємося разом та робимо нашу країну кращою.»

Марко Ді Нарді, головний міжнародний експерт, SAFOSO AG зазначив, − «Багато років тому все починалося із мозкового штурму щодо Пілотного проєкту, а сьогодні ми вже бачимо реальні результати. За останні роки було докладено багато зусиль, а у 2021 році ми побачили вагомі досягнення і я пишаюся бути частиною цього. У рамках цього проєкту було розроблено дорожню карту для розгортання Пілотного проєкту на національному рівні, про що також зазначав Анатолій Вовнюк. Обидва дні заходу дуже важливі для нас, тому що саме ви можете допомогти покращити систему та надати рекомендації щодо оптимізації роботи «Молочного модуля».

Ключові результати впровадження Пілотного проєкту в розрізі областей представив Микола Білоус, заступник директора департаменту безпечності харчових продуктів, ветеринарної медицини та контролю у сфері органічного виробництва – начальник управління державного контролю Держпродспоживслужби України. Так, загалом дослідження в рамках Пілоту у 2021 році були проведені у 32 лабораторіях Держпродспоживслужби регіонального (16) та міжрайонного рівнів (14) у 18 областях України.

Кількість операторів ринку в Пілотному проєкті у 2021 році значно зросла. Загалом це понад 490 потужностей, що були зареєстровані адміністраторами в областях у «Молочному модулі», що більше, ніж у 8 разів перевищує показники 2020 року та більше, ніж у 27 разів показники 2019 року.

Всього за результатами аналізу витягу з «Молочного модуля» «Відбір зразків та транспортування/АВЗ» у 2021 році за 369 операторами ринку було належним чином зареєстровано, збережено та відправлено до лабораторії актів про відбір зразків.

Про оцінку результатів лабораторних досліджень розповіла Оксана Новохатня, начальник відділу безпечності харчових продуктів Держпродспоживслужби України. Лабораторні дослідження зразків сирого молока в рамках другого етапу Пілотного проєкту виконувалися за показниками, регламентованими наказом Мінагрополітики №118/2019 з наступною періодичністю:

  • загальне бактеріологічне забруднення (ЗБЗ) - кількість мікроорганізмів (КУО) в 1 мл за температури 30 °С - щонайменше двічі на місяць;
  • кількість соматичних клітин (КСК) в 1 мл молока - щонайменше один раз на місяць.

Дослідження на виявлення інгібіторів та вимірювання точки замерзання виконувалися на замовлення оператора ринку за визначеною ним періодичністю. Кількість зразків для дослідження показників ЗБЗ та КСК у 2021 році зросла у сім разів.

Зі збільшенням кількості залучених господарств з виробництва молока та пунктів його збору середні показники рівня ЗБЗ та КСК зростають, проте залишаються нижчими за допустимі рівні для критеріїв відповідності сирого молока від корів, встановлені наказом Мінагрополітики №118/2019, а саме:

  • ЗБЗ - не більше ніж 500 000 КУО/мл;
  • КСК- не більше ніж 500 000 клітин/мл.

Вдосконалення функціоналу «Молочного модуля» за результатами реалізації другого етапу Пілотного проєкту та подальша його інтеграція до Головної інформаційної системи Держпродспоживслужби є наступним ключовим завданням.

У період з 26 листопада по 6 грудня 2021 року було проведене опитування користувачів програмного забезпечення «Молочний модуль» з метою збору відгуків та пропозицій щодо покращення його структури та функціоналу.

Результати опитування представив Богдан Пустовіт, в. о. начальника відділу інформаційних технологій управління цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Держпродспоживслужби України.

Оксана Новохатня також підсумувала ключові висновки за результатами звітування територіальних органів Держпродспоживслужби про впровадження Пілотного проєкту.

Другий день вебінару мав формат дискусійних раундів щодо важливих технічних аспектів, а саме: відбір, транспортування та дослідження зразків».

Усі учасники заходу також мали змогу брати участь в онлайн опитуваннях під час заходу, зокрема щодо їхньої оцінки прогресу реалізації Пілоту та рекомендацій щодо наступних кроків.

На завершення вебінару Микола Білоус та Марко Ді Нарді зауважили на важливих наступних кроках в рамках виконання доручення Голови Держпродспоживслужби робочою групою з реалізації Дорожньої карти із запровадження програми контролю сирого молока на базі програмного забезпечення «Молочний модуль».

Презентації спікерів та відеозапис заходу можна проглянути за посиланням у розділі Програма контролю сирого молока.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux