Вперше за десятиліття у Європі зареєстровано спалахи ящуру. Вже наразі оголошено у Словаччині про надзвичайну ситуацію через поширення цього інфекційного захворювання. Отже, першочергове завдання Держпродспоживслужби захистити територію України від ризику поширення вірусу ящуру. Про це розповів заступник Голови Держпродспоживслужби Володимир Кустуров під час зустрічі з профільними фахівцями ветеринарної медицини, представниками європейського проєкту EU4SaferFood та міжнародними експертами.
Наразі введено обмеження на ввезення в Україну вантажів зі Словаччини через реєстрацію ящуру, а саме: сприйнятливих тварин, генетичного матеріалу, сировини та продуктів тваринного походження від них.
“Ситуація, яка зараз спостерігається в Європі щодо виявлення спалахів ящуру, вказує на подальше поширення вірусу. Наше головне завдання — запобігти його проникненню в Україну. Маємо бути максимально пильними та вживати всіх необхідних заходів для захисту здоров’я тварин і продовольчої безпеки України”, - зазначив Володимир Кустуров.
Також на кордоні з Словаччиною посилено заходи контролю, зокрема проведення дезінфекції транспортних засобів на пунктах пропуску та забезпечення пропуску пасажирів та екіпажів транспортів через дезінфікуючі килимки. Ці заходи спрямовані на зниження ризиків поширення захворювання на територію України.
Нагадуємо, що заборонено випас парнокопитних тварин у 10-кілометровій зоні вздовж кордону з ЄС. Це стосується великої рогатої худоби, свиней, овець, кіз, буйволів та інших тварин, які сприйнятливі до вірусу.
Довідково. Основним джерелом інфекції ящуру є тварини, хворі на ящур, та тварини, які перебувають в інкубаційному (прихованому) періоді хвороби. Крім того, шляхи передачі вірусу є контаміновані продукти тваринного походження (необроблені м’ясні продукти, харчові відходи та молоко), забруднений одяг, взуття, обладнання та інше (сіно, корм, вода, молоко та біопрепарати). Вірус здатен зберігатись в зовнішньому середовищі від одного дня до декількох тижнів. Хвороба має здатність швидко поширюватись на значній території через повітря (вітер) за низької температури та високої вологості, може призводити до значних економічних збитків.