Заступник Голови з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів Сергій Захарін взяв участь в інформаційній сесії «Грантові можливості Національного фонду досліджень України та інструменти підтримки в рамках Програми “Горизонт Європа”.
До заходу (в режимі онлайн) також долучилися наукові співробітники науково-дослідних установ Держпродспоживслужби - Державного науково-дослідного інституту з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи (м.Київ), Державного науково-контрольного інституту біотехнології і штамів мікроорганізмів (м.Київ) та Державного науково-дослідного контрольного інституту ветеринарних препаратів та кормових добавок (м.Львів).
Програма «Горизонт Європа» – один із складників довгострокової багаторічної фінансової програми ЄС (англ. «Multiannual Financial Framework») – є рамковою програмою ЄС з досліджень та інновацій. Програма спрямована на досягнення трьох стратегічних цілей: зміцнення науки і технологій в ЄС шляхом збільшення інвестицій у висококваліфіковані кадри та передові дослідження; сприяння інноваційній конкурентоспроможності промисловості, зокрема, шляхом підтримки заходів та дій з високим технологічним та інноваційним впливом на ринок; вирішення глобальних та суспільних викликів, надання ефективних відповідей та вироблення стратегічних рішень, які позитивно впливають на життя європейських громадян. Під час інформаційної сесії було презентовано конкретні можливості активізації проривних наукових досліджень, у тому числі в частині організації та адміністрування грантового фінансування відповідних тем і проектів.
Сергій Захарін повідомив, що за дорученням Голови Держпродспоживслужби Сергія Ткачука нині вживаються заходи, спрямовані на активізацію наукової та інноваційної діяльності наукових установ, у першу чергу - в частині пошуку та розробки новітніх методів та методик підтримки епізоотичного та епідемічного благополуччя з урахуванням наявних викликів, у тому числі тих, що викликані воєнним станом. При Держпродспоживслужбі створено Науково-методичну раду (до складу якої увійшли 160 провідних вчених з різних наукових установ), одним із ключових завдань якої є вироблення пропозицій та рекомендацій до проектів актуальних управлінських рішень з питань активізації наукової та інноваційної діяльності. Наукові установи Держпродспоживслужби регулярно отримують сучасне обладнання, що дозволяє, зокрема, розробляти нові методики лабораторної діагностики, а також здійснювати якісний моніторинг різнопланових біологічних процесів.
Керівник «Офіс Горизонт Європа в Україні» Ігор Таранов докладно розказав учасникам заходу про можливості для українських учених у розрізі програмного компонента «Європейська дослідницька рада». Зокрема, під час інформаційної сесії було представлено докладні відомості про можливості Програми «Горизонт Європа» у сфері аграрних та ветеринарних наук.
Сергій Захарін також розказав учасникам заходу про пріоритетні напрями досліджень наукових установ Держпродспоживслужби: ветеринарні технології, моніторинг антибіотикорезистентності у ветеринарній медицині, впровадження методик визначення біоеквівалентності, доклінічні та клінічні дослідження ветеринарних препаратів та кормових добавок, розробка ветеринарних вакцин, розробка новітніх методів та методик лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи, новітні алгоритми контролю якості ветеринарних препаратів, молекулярна біологія, дослідження властивостей мікроорганізмів та ін.
"Науково-дослідні інститути Держпродспоживслужби мають конкретні наукові результати, які є цікавими та актуальними не лише в національному, а і у світовому масштабі. Проте, з іншого боку, ми повинні враховувати, що дослідження науковців наших інститутів спрямовані на вирішення конкретних практичних задач, в першу чергу йдеться про підтримку епізоотичного, фітосанітарного та епідемічного благополуччя. Ті виклики, які ми переживаємо – не переживала жодна країна світу. Відповідно, на нашу службу лягає велика відповідальність у сфері реалізації відповідних заходів державного впливу. Користуючись нагодою, закликаю до співпраці всіх науковців, яким не байдужа тема підтримки біологічної безпеки у державі», - зазначив Сергій Захарін.