Як неодноразово зазначав Голова Держпродспоживслужби Сергій Ткачук - однією із пріоритетних задач Держпродспоживслужби є максимальна діджиталізація фітосанітарних процесів.
З метою забезпечення виконання Закону України «Про карантин рослин» та постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2019 № 1177, зі змінами сьогодні на Житомирщині розпочато практичне навчання для державних фітосанітарних інспекторів щодо роботи в системі Phytosanitary Inspection System (PHIS) з рішенням еPhyto, яка розроблена та впроваджується за сприяння проєкту Global Alliance for Trade Facilitation (GIZ) та проєкту «Подальша підтримка у погодженні українського законодавства, контролю та поінформованості із законодавством ЄС у сфері безпечності харчових продуктів, здоров'я та благополуччя тварин, фітосанітарії ILCA – EU4SaferFood».
Завдяки впровадженню оновлень Україна зможе обмінюватися електронними фітосанітарними сертифікатами з країнами, які приєдналися до HUB, при експорті та при імпорті товарів, також на роздрукованих версіях сертифікатів система буде генерувати QR код, що дасть можливість перевірити справжність сертифіката фітосанітарними інспекторами тих країн, які ще не приєдналися до HUB.
Загалом до участі у заході долучились державні фітосанітарні інспектори тринадцяти головних управлінь Держпродспоживслужби в областях. Відкрив захід директор Департаменту фітосанітарної безпеки та контролю в рослинництві Держпродспоживслужби Андрій Челомбітко та керівник Головного управління Держпродспоживслужби в Житомирській області Олександр Шпита, також в заході взяв участь Т. в. о. начальника Управління контролю на державному кордоні Держпродспоживслужби Андрій Талама.
На сьогодні Держпродспоживслужба є учасником інтеграційного процесу розвитку у різних напрямах, зокрема, і в частині цифровізації процесів у сфері фітосанітарної безпеки. Як зазначив Андрій Челомбітко, – діджиталізація національної системи фітосанітарної сертифікації при імпорті та експорті продукції рослинного походження не тільки вирішує низку актуальних питань як для українських суб’єктів господарювання, так і для системи державного контролю в сфері фітосанітарії, а також відкриває нові можливості для вітчизняних виробників. Використання сучасних цифрових технологій суттєво прискорить та спростить процедуру отримання фітосанітарних послуг в онлайн режимі.
Відповідно до програми учасники заходу ознайомилися з новими функціональними можливостями інформаційної системи PHIS в частині реалізації еPhyto. Під час практичних занять щодо оформлення документів в системі PHIS при здійсненні фітосанітарного контролю опрацьовано аспекти роботи з реєстром отриманих сертифікатів та їх використання при проведенні фітосанітарних процедур. Також опрацьовано алгоритми роботи з документами в інформаційній системі при оформленні експортних вантажів та переміщенні їх в межах України. Окрім того, учасники заходу опанували навички роботи з кабінетом ePhyto HUB. Працюючи в групах, учасниками навчання відпрацьовано низку ситуативних вправ з оформлення вантажів з об'єктами регулювання, які ввозяться в Україну, або вивозяться за межі України.
Окрім здобуття практичних навичок щодо ефективної роботи в інформаційній системі PHIS, учасники семінару обмінялися досвідом роботи та поділилися власними шляхами вирішення виробничих питань, які виникають в роботі.