Здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог формування, встановлення та застосування державних регульованих цін є однією з функцій Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області. Повноваження, права та обов`язки посадових осіб, які здійснюють державний контроль у сфері ціноутворення, визначаються Законами України «Про ціни і ціноутворення» та «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Державні регульовані ціни запроваджуються на товари, які справляють визначальний вплив на загальний рівень і динаміку цін, мають істотну соціальну значущість, а також на товари, що виробляються суб’єктами, які займають монопольне (домінуюче) становище на ринку.
Окрім того, на період до припинення або скасування воєнного стану в Україні здійснення державного нагляду (контролю) у сфері ціноутворення покладено додатково на податкові органи.
Так, з початку поточного року податковим органом Кіровоградської області проведено та передано до Держпродспоживслужби в області матеріали 8 фактичних перевірок господарських одиниць – об’єктів роздрібної торгівлі продуктами харчування в м. Кропивницький, за результатами яких встановлено порушення законодавства у сфері ціноутворення.
За наслідками проведених перевірок Держпродспоживслужбою в області прийняті рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій на загальну суму 272 тис. грн.
Нагадуємо, що до кінця періоду воєнного стану в країні та трьох місяців після його припинення чи скасування, відповідно до п.4112 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 № 1236 на наступні продовольчі товари вітчизняного товаровиробника встановлено граничний рівень торговельної надбавки (націнки) в розмірі не більш як 10% (з урахуванням рекламних, маркетингових послуг, послуг з підготовки, обробки, пакування, інших послуг, пов’язаних з реалізацією відповідних товарів кінцевому споживачу):
Разом з цим, продовжує діяти державне регулювання цін шляхом декларування зміни роздрібних цін на товари, що мають істотну соціальну значущість та товари протиепідемічного призначення, у разі їх збільшення більш ніж на 5% (постанова КМУ від 22.04.2020 № 341).
З урахуванням складності часу Держпродспоживслужба закликає суб’єктів господарювання не допускати необґрунтованого підвищення цін на товари, які мають істотну соціальну значущість для населення у період воєнного стану в країні.