Епідемічна ситуація щодо спалахів гострих кишкових інфекційних захворювань та харчових отруєнь за 6 міс. 2022 року
опубліковано 06 липня 2022 року о 17:29

З початку 2022 року працівники територіальних органів Держпродспоживслужби взяли участь у розслідуванні 34 спалахів гострих кишкових інфекційних захворювань, внаслідок яких постраждало 302 особи, з них 138 дітей (45,7%). За аналогічний період 2021 року працівники Держпродспоживслужби взяли участь у розслідуванні 36 спалахів гострих кишкових інфекційних захворювань, внаслідок яких постраждало 427 осіб, з них 319 дітей (74,7%).

Серед усіх спалахів після початку введення воєнного стану зареєстровано 27 спалахів, внаслідок яких постраждало 249 осіб, з них 103 дитини (41,4 %).

 Спалахи зареєстровано на території наступних областей (другою цифрою зазначено кількість спалахів після введення воєнного стану): у Львівській області – 12/11, Одеській – 4/3, Дніпропетровській -3/3, Запорізькій та Київський – 3/2, Тернопільській – 2/2, Полтавській – 2/1, Закарпатській, Івано-Франківській – 1/1, Черкаській та Чернівецькій - по 1/0, м. Київ – 0/1 спалах.

 За місцем виникнення : 5 спалахів зареєстровано у дитячих закладах (заклади дошкільної освіти - 4, школи – 1), 6 спалахів - у побуті, 6 спалахів пов’язані із закладами громадського харчування, по 1 – з їдальнею промислового підприємства та установи виконання покарань, у місцях тимчасового перебування внутрішньо переміщених осіб – 15 спалахів.

За оперативними даними у поточному році 8 спалахів викликано вірусами (рота -, норовирусами), 1 спалах – шигелами , 5 - сальмонелами, 12 - іншими бактеріальними збудниками, при 5 спалахах – збудника не встановлено, при 1 – хворі не обстежувалися, при 2 – дослідження тривають.

Передача збудників інфекції в 2022 році відбувалася: харчовим шляхом - 19 спалахів, контактно - побутовим шляхом - 9, при 3 - фактори та шляхи інфікування не встановлено, забруднена вода стала фактором передачі при 1 спалаху, триває санітарно-епідеміологічне розслідування 2 спалахів.

Спеціалісти територіальних органів Держпродспоживслужби з початку поточного року взяли участь у розслідування 43 випадів ботулізму з 46 постраждалими, 2 хворих померло. Летальні випадки зареєстровані у Львівській та Чернігівській областях, пов’язані із вживанням паштету м’ясного домашнього виготовлення та риби - тараньки придбаної з рук по дорозі з м. Київ до м. Чернігів.

Необхідно відмітити, що саме в червні значно ускладнилася епідемічна ситуація щодо захворюваності на ботулізм. Було зареєстровано 20 випадків ботулізму з 20 постраждалими, майже стільки як за 5 попередніх місяців.

Серед всіх випадків ботулізму після початку введення воєнного стану зареєстровано 39 випадків, з 41 постраждалим.

 Взято участь у розслідуванні 43 випадків захворювання на ботулізм з 46 постраждалими, серед яких померло 5 хворих.

За попередніми результатами розслідування випадків ботулізму у 2022 році встановлено, що 18 випадків з 21 постраждалим пов’язані з вживанням консервації домашнього приготування (м’ясні консерви – 13 випадків з 14 постраждалими, овочеві - 3 випадки з 4 постраждалими та рибні – 2 випадки з 3 постраждалими), 18 випадків пов’язано із в’яленою, жареною рибою (13 – домашнього виготовлення, 4 – придбаною в місцях стихійної торгівлі, 1 – невідомого походження). У 6 випадках захворювання ймовірно пов’язано з продукцією промислового виробництва (5 – рибна продукція, 1 – м’ясна), по 5 випадках санітарно-епідеміологічне розслідування триває.

З метою встановлення причин та умов виникнення спалахів та харчових отруєнь працівники територіальних органів Держпродспоживслужби взяли участь у проведенні санітарно-епідеміологічних розслідувань та вжили відповідні заходи реагування.

З початку 2022 року керівникам об’єктів надано 17 приписів та розпоряджень щодо усунення встановлених порушень, у 4 випадках тимчасово призупинялось виробництво харчових продуктів, функціонування потужностей, вилучено з реалізації 306,797 кг небезпечної продукції, складено 7 протоколів про адміністративні правопорушення на суму – 66 629 грн., відсторонено від роботи 41 працівника. У зв’язку із виникненням спалахів направлено 131 лист до різних зацікавлених структур, у тому числі 66 - до місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, 14 - керівникам об’єктів, 51 - до територіальних підрозділів Національної поліції України та прокуратури, якими порушено 4 кримінальних провадження.

Забезпечено проведення роз’яснювальної та просвітницької роботи щодо профілактики гострих кишкових інфекцій та харчових отруєнь з висвітленням на офіційних веб-сайтах Держпродспоживслужби та її територіальних органів інформації щодо вжитих заходів реагування.

За повідомленням Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області, за результатами лабораторних досліджень проб із річкової води, проведених референс - лабораторією діагностики туберкульозу, бактеріологічних, паразитологічних та особливо небезпечних патогенів ДУ «Миколаївський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України», ізольований штам № 17/9, підтверджений як Vibrio cholerae О1 біовар Ельтор серовар Інаба, нетоксигенний штам.

Головним управлінням Держпродспоживслужби в Миколаївській області прийнято участь в позачерговому засіданні регіональної комісії з питань техногенно – екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій при Миколаївській обласній військовій адміністрації та посилено заходи в межах наданих повноважень, щодо профілактики недопущення захворювання населення на холеру.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux