Інформація щодо спалахів гострих кишкових інфекційних захворювань та харчових отруєнь за 7 місяців 2022 року та вжиті заходи
опубліковано 06 липня 2022 року о 17:47

Відповідно до оперативних повідомлень за 7 місяців 2022 року працівники територіальних органів Держпродспоживслужби взяли участь у розслідуванні 41 спалаху гострих кишкових інфекційних захворювань, внаслідок яких постраждало 403 особи, з них 165 дітей (41%). За аналогічний період 2021 року працівники Держпродспоживслужби взяли участь у розслідуванні 48 спалахів гострих кишкових інфекційних захворювань, внаслідок яких постраждало 563 особи, з них 423 дитини (75,1%).

Серед усіх спалахів після початку введення воєнного стану зареєстровано 34 спалахи, внаслідок яких постраждало 350 осіб, з них 130 дітей (37 %).

Всього за 7 міс. 2022 року спалахи зареєстровано на території наступних областей (другою цифрою зазначено кількість спалахів після введення воєнного стану): у Львівській області – 14/13, Одеській та Київський – 5/4, Дніпропетровській - 4/4, Запорізькій – 3/2, Тернопільській – 2/2, Полтавській – 2/1, Закарпатській, Івано-Франківській – 1/1, Кіровоградській області та у м. Києві – 1/1 спалах, Черкаській та Чернівецькій областях- 1/0.

За 7 місяців 2022 року серед розслідуваних спалахів розподіл за місцем виникнення наступний: 17 спалахів зареєстровано у місцях тимчасового перебування внутрішньо переміщених осіб, 9 – у закладах громадського харчування, 6 - у дитячих закладах (заклади дошкільної освіти - 5, школи – 1), 6 - у побуті, по 1 спалаху пов’язано з харчоблоком територіальної оборони, промислового підприємства та установи виконання покарань.

За оперативними даними у поточному році 11 спалахів викликано вірусами (рота -, норовірусами), 9 - сальмонелами, 13 - іншими бактеріальними збудниками, 1 – шигелами, 1 – хворі не обстежувалися, 6 – збудника не встановлено, 2 – дослідження тривають.

Передача збудників інфекції в 2022 році відбувалася: харчовим шляхом - 24 спалахи, контактно - побутовим шляхом - 11, при 3 - фактори та шляхи інфікування не встановлено, забруднена вода стала фактором передачі при 1 спалаху, триває санітарно-епідеміологічне розслідування 2 спалахів.

Спеціалісти територіальних органів Держпродспоживслужби з початку поточного року взяли участь у розслідування 49 випадів ботулізму з 54 постраждалими, 2 хворих померло. 

Летальні випадки зареєстровані у Львівській та Чернігівській областях, пов’язані із вживанням паштету м’ясного домашнього виготовлення та риби - тараньки придбаної з рук в місці стихійної торгівлі.

Серед всіх випадків ботулізму після початку введення воєнного стану зареєстровано 45 випадків, з 50 постраждалими, 2 хворих померло.

За 7 міс. 2021 року було взято участь у розслідуванні 52 випадків захворювання на ботулізм з 55 постраждалими, серед яких померло 7 хворих.

За результатами розслідування випадків ботулізму у 2022 році встановлено, що 21 випадок з 26 постраждалими пов’язаний з вживанням консервації домашнього приготування (м’ясні консерви – 16 випадків з 19 постраждалими, овочеві - 3 випадки з 4 постраждалими та рибні – 2 випадки з 3 постраждалими), 18 випадків пов’язано із в’яленою, жареною рибою (13 – домашнього виготовлення, 4 – придбаною в місцях стихійної торгівлі, 1 – невідомого походження). У 9 випадках за попередніми даними захворювання ймовірно пов’язано з продукцією промислового виробництва (7 – рибна продукція, 2 – м’ясна), серед яких у 5 випадках виробника не встановлено.

З метою встановлення причин та умов виникнення спалахів та харчових отруєнь працівники територіальних органів Держпродспоживслужби взяли участь у проведенні санітарно-епідеміологічних розслідувань та вжили відповідні заходи реагування.

З початку 2022 року керівникам об’єктів надано 43 приписи та розпорядження щодо усунення встановлених порушень, у 5 випадках тимчасово призупинялось виробництво харчових продуктів, функціонування потужностей, вилучено з реалізації 367,377 кг, 5,5 л небезпечної продукції та 150 шт. яєць, складено 9 протоколів про адміністративні правопорушення на суму – 67 329 грн., відсторонено від роботи 55 працівників. У зв’язку із виникненням спалахів направлено 161 лист до різних зацікавлених структур, у тому числі 83 - до місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, 18 - керівникам об’єктів, 60 - до територіальних підрозділів Національної поліції України та прокуратури, якими порушено 6 кримінальних провадження. За ініціативи територіальних органів Держпродспоживслужби було ініційовано проведення 5 засідань регіональних комісій з питань техногенно - екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій з прийняттям відповідних рішень та 4 наради в місцевих органах виконавчої влади.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux