Ефективність надання державних послуг, прискорення економічного зростання та забезпечення захисту інтересів громадян і бізнесу - ключові цілі цифрової трансформації.
21 березня 2025 року Уряд затвердив План заходів щодо переведення публічних послуг в електронну форму до 2026 року. Відповідне розпорядження № 263-р прийнято на виконання Плану Ukraine Facility.
Загалом планується виконання 113 заходів, з яких цифровізація 36 публічних послуг буде здійснюватись Держпродспоживслужбою. Тобто, 32% завдань відповідно до вимог європейської інтеграції важливі для України саме у сфері повноважень служби.
Мова про ліцензування провадження господарської діяльності з ветеринарної практики, реєстрацію потужностей операторів ринку, видачу експлуатаційних дозволів, видачу ветеринарного паспорта на тварину, одержання посвідчення про право роботи з пестицидами та видачу висновку фітосанітарної експертизи (аналізів) тощо.
За словами Голови Держпродспоживслужби Сергія Ткачука: “В минулому році ми розпочали перші кроки до цифрової трансформації Держпродспоживслужби. І прийняте розпорядження - це бачення нашої служби та Уряду, що першочергово потрібно діджитилізувати, щоб якісно надавати державні послуги. Це переведе на новий рівень взаємодії держави, бізнесу та громадян. Відкритість та прозорість!”
Виконання завдань щодо цифровізації сфери дасть можливість дотримання стратегічного курсу політики у сфері розвитку агропромислового сектору, зокрема завдання щодо запровадження системи простежуваності у ланцюгах постачання ресурсів на виробництво та збут аграрної продукції; удосконалення вимог щодо забезпечення операторами ринку простежуваності харчових продуктів; боротьби з фальсифікацією харчових продуктів та харчовим шахрайством; впровадження простежуваності харчових продуктів або кормів на всіх стадіях виробництва, переробки та обігу; апробації європейської практики у сфері адміністрування суб’єктів виробництва сільськогосподарської продукції та у сфері ефективного електронного моніторингу обліку суб’єктів виробництва; запровадження електронних сервісів подання та отримання документів під час проходження відповідних процедур (таких як видача фітосанітарних та ветеринарних документів); забезпечення автоматизації процедур обліку суб’єктів виробництва сільськогосподарської продукції; приєднання до міжнародної системи електронного обігу фітосанітраних сертифікатів; діджиталізації інформації та державних послуг в зерновій галузі; посилення контролю за протиепізоотичною ситуацією, зокрема з африканською чумою свиней, та системи простежування вздовж ланцюга виробництва свинини; розроблення та впровадження електронної системи, яка передбачатиме можливість реєстрації ветеринарних лікарських засобів, видачі електронних рецептів, контролю застосування ліків у тваринництві тощо.
Нагадуємо, Держпродспоживслужба розпочала реформу цифрової трансформації з надання публічних послуг у квітні 2024 року.
18 лютого 2025 року було прийнято розпорядження Кабінету Міністрів України № 131-р «Про затвердження плану пріоритетних дій Уряду на 2025 рік», в якому передбачено 3 ключові завдання у сфері цифровізаціі зі ініціативи служби: запровадження експерименту щодо створення інформаційно-комунікаційної системи у сфері безпечності харчових продуктів та захисту споживачів; створення єдиного порталу сервісів Держпродспоживслужби; впровадження інформаційно-комунікаційної системи еТютюн.