Попри війну важливим пріоритетом в державі є продовження реформи харчування дітей в закладах освіти. Наразі перехідний період з оновлення системи закупівель та освоєння нових технологічних карт завершився. Реформа шкільного харчування, ініційована першою леді України Оленою Зеленською, має запрацювати повною мірою.
В області на реалізацію даної реформи та на виконання доручень Прем’єр-міністра України з метою організації безпечного та якісного харчування дітей в закладах освіти рішенням сесії обласної ради прийнято «Програму розвитку системи освіти Житомирської області на 2021-2025 роки», виконання якої знаходиться на контролі спеціалістів Головного управління Держпродспоживслужби в Житомирській області.
Протягом 2022 року спеціалістами Держпродспоживслужби області у січні-лютому здійснювались заходи державного нагляду з питання створення в закладах освіти області належних умов для безпечного та якісного харчування дітей, у подальшому, через повномасштабне вторгнення російської федерації на територію України та введенням воєнного стану з 24 лютого 2022 року обстеження закладів освіти здійснювались у складі комісій, які створювалися органами місцевої влади та органами місцевого самоврядування. З метою контролю за організацією та якістю харчування дітей в закладах освіти протягом 2022 року сцеціалістами Держпродспоживслужби здійснено всього 1564 перевірки, із них в закладах дошкільної освіти (ЗДО)- 745 перевірок, в закладах загальної середньої освіти (ЗЗСО) – 785, в закладах професійно-технічної та передвищої фахової освіти – 20, в інтернатних закладах – 14. Порушення вимог чинного законодавства стосовно організації та якості харчування виявлено під час перевірок 452 (29%) закладів освіти, у тому числі в 197 ЗДО (26%), 250 ЗЗСО (32%), 3 закладах професійно-технічної та передвищої фахової освіти (15%), 2 інтернатних закладах (14%). Виявлені порушення вимог чинного законодавства стосувались переважно неналежного матеріально-технічного забезпечення харчоблоків, стану організації та якості харчування дітей в організованих колективах, зокрема недотримання умов зберігання продуктів харчування, які швидко псуються, порушення поточності виробничих процесів та технології приготування страв, що було підтверджено лабораторними дослідженнями готових страв, недотримання погодженого з Держпродспоживслужбою сезонного примірного меню, порушення у дотриманні санітарно-гігієнічного та протиепідемічного режимів.
За виявлені порушення вимог санітарного законодавства спеціалістами Головного управління Держпродспоживслужби в Житомирській області було вжито відповідні заходи впливу, а саме:
Фахівцями Держпродспоживслужби опрацьовано та проведено оцінку на відповідність вимогам діючого законодавства 945 примірних меню щодо організації харчування дітей в різних типах закладів, що були надані для розгляду, з них погоджено 866 меню (92%). Решта меню відправлена на доопрацювання з урахуванням виявлених зауважень та невідповідностей.
З метою профілактики виникнення та розповсюдження гострих кишкових інфекцій та харчових отруєнь серед дітей та персоналу закладів освіти, забезпечення раціонального та повноцінного харчування, спеціалістами Держпродспоживслужби області проведена наступна організаційно-методична робота: направлено 246 листів до органів влади та місцевого самоврядування; надано 254 листи з відповідними пропозиціями та рекомендаціями керівникам закладів; проведено 92 семінари із персоналом закладів освіти та дітьми, 226 нарад із керівниками закладів освіти; прийнято участь у 24 колегіях органів влади та місцевого самоврядування; надруковано 141 статтю у пресі; прочитано 181 лекцію та проведено 4431 бесіду, записано 21 виступ на радіо та місцевому телебаченні.
Питання забезпечення безпечним та якісним харчуванням дітей в закладах освіти залишається на постійному контролі спеціалістів Головного управління Держпродспоживслужби в Житомирській області.