Кукурудза – один із «трьох найголовніших хлібів людства» після пшениці та рису, найважливіша злакова культура світу.
Висока урожайність цієї культури – запорука продовольчої безпеки багатьох країн світу. Суттєво зменшують урожайність кукурудзи регульовані шкідливі організми. Нещодавно на Чернігівщині були виявлені вогнища поширення небезпечного карантинного шкідника – західного кукурудзяного жука або діабротики (Diabrotica virgifera virgifera), який здатен завдати великої шкоди сільськогосподарським рослинам та призвести до значних економічних втрат.
Найбільше діабротика полюбляє живитися кукурудзою. Шкодять личинка та імаго. Личинки живляться корінням кукурудзи, що призводить до зменшення кореневої маси, поганого розвитку коріння і ураження його гнилями, які надають йому бурого забарвлення. Пошкоджені дорослі рослини стають ослабленими, легко полягають, а стебло набуває форми «гусячої шиї», що суттєво затрудняє механізований збір врожаю. Жуки живляться пилком, маточковими стовпчиками, незрілими зернами, листям кукурудзи. Жуки та личинки здатні переносити збудників грибкових, бактеріальних та вірусних захворювань кукурудзи.
Відповідно но наказу Міністерства аграрної політики України від 29.11.2006 №716 «Про затвердження Переліку регульованих шкідливих організмів» західний кукурудзяний жук віднесений до списку А-2: Карантинні організми, обмежено поширені в Україні.
В Україні запроваджено та офіційно підтримується карантинний режим щодо західного кукурудзяного жука у 18 областях (Вінницькій, Волинській, Дніпропетровській, Житомирській, Закарпатській, Івано-Франківській, Київській, Кіровоградській, Львівській, Миколаївській, Одеській, Полтавській, Рівненській, Тернопільській, Хмельницькій, Черкаській, Чернівецькій та Чернігівській).
На Чернігівщині діабротика офіційно зареєстрована в трьох господарствах Ніжинщини на загальній площі понад 292 га.
З метою профілактики подальшого розповсюдження цього небезпечного шкідника, його своєчасного виявлення та проведення ліквідаційних заходів державним фітосанітарним інспектором – головним спеціалістом відділу карантину рослин Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області Юрієм Мачачею проведено лекційно-семінарське заняття з працівниками агрономічної служби Товариства з обмеженою відповідальністю «НІЖИН АГРО» на тему: «Західний кукурудзяний жук – обмежено поширений карантинний шкідник».
Доповідачем детально було висвітлено географію та способи поширення, морфологічний опис, особливості циклу розвитку, характерні ознаки пошкодження, а також рослини-господарі діабротики.
Юрій Мачача зауважив, що при виявленні західного кукурудзяного жука, необхідно терміново проводити в повному обсязі комплекс заходів боротьби як організаційних, так і фітосанітарних, агротехнічних, біологічних та хімічних. Організаційні заходи полягають в запровадженні карантинного режиму та
застосуванні спеціальних фітосанітарних процедур. Ефективним агротехнічним заходом проти діабротики є сівозміна, що включає зернові культури, крім кукурудзи, багаторічні трави, конюшину, люцерну, тощо. З метою уникнення значного зростання щільність популяції цього шкідника, висівати кукурудзу на одному і тому ж полі можна лише через 3 роки, не допускаючи її монокультури. Слід вирощувати гібриди із потужною кореневою системою, що швидко розвивається. Поля кукурудзи, на яких виявлено вогнища цього шкідника, переорюють після збирання врожаю і негайно засівають іншими культурами, які не пошкоджуються західним кукурудзяним жуком. Біологічні заходи спрямовані на використання природних ворогів, які допомагають стабілізувати чисельність шкідника. Це і нематоди Stenernema carpocapsae, Heterorhabditis bacteriophora в комбінації з грунтовими інсектицидами на основі тефлутрину, і ентомофаги з родини Carabidae (Harpalus sp.), Cantharidae (Chauliognathus marginalis), Braconidae (Syrrhizus sp.). З хімічних заходів боротьби необхідно застосовувати інсектициди, що включені до Державного реєстру пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні, як у період вегетації рослин, так і під час сівби шляхом внесення в ґрунт препаратів проти личинок західного кукурудзяного жука, а також треба обробляти насіннєвий матеріал протруйниками.
Державний фітосанітарний інспектор акцентував увагу присутніх на тому, що землевласники та землекористувачі зобов’язані самостійно ретельно оглядати посіви кукурудзи та інших сільськогосподарських культур, а в разі підозри на наявність західного кукурудзяного жука, повинні терміново повідомити Головне управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області.
Заняття супроводжувалося презентаційними, ілюстративними та колекційними матеріалами.
Наприкінці лекції слухачі отримали змістовні відповіді на численні запитання щодо особливостей проведення фітосанітарного моніторингу та способів ідентифікації західного кукурудзяного жука.