Як перед святами розібратися у великому асортименті продуктів та вибрати якісні – поради волинських фахівців
опубліковано 24 грудня 2021 року о 12:25

Зимових свят нетерпляче чекають і дорослі, і діти, адже вони несуть радість та веселощі. Водночас - це час, коли до продовольчих магазинів, супермаркетів та на ринки завозять значно більше продуктів ніж зазвичай, проводять улюблені багатьма розпродажі та святкові акції.

Незважаючи на настрій і передчуття свята, споживачі під час купівлі будь-яких продуктів, особливо акційних, повинні бути уважними, щоб не зіпсувати свята собі, близьким чи друзям. Отож, важливо розібратися у великому асортименті та вибрати якісну продукцію, щоб не нашкодити здоров’ю?

Харчові продукти, що реалізують на території України, вітчизняного та іноземного виробництва, повинні бути безпечними для життя і здоров'я людей, відповідати вимогам українського законодавства з безпеки та окремим показникам якості харчових продуктів.

Як же розібратися у їх великому асортименті та вибрати якісні? 

  • купуйте продукти тільки в легальних торговельних точках;
  • перш ніж віддати гроші за продукти для святкового столу, гляньте на умови реалізації товару. Уникайте покупок у торговельних точках, в яких нехтують правилами гігієни;
  • уважно вивчіть маркування, термін придатності, склад продуктів, температуру зберігання і у міру можливості запах і зовнішній вигляд продукту. Деформовані бляшані банки, пом’яті упаковки, завітрені і з неприємним запахом продукти - це ознаки порушення умов зберігання, що приводить до пошкодження товару;
  • краще вибирати продукти, на яких вказано відповідність ДСТУ, оскільки це сукупність вимог до якості продукту, встановлених державою. Здебільшого виробники, які декларують відповідність своєї продукції ДСТУ, не ризикують включати до складу продукту інгредієнти, не передбачені стандартами;
  • переконайтеся в цілісності упаковки продукту, та дотримання умови зберігання товару згідно з вимогами виробника;
  • зберігайте чеки, щоб при необхідності довести факт придбання неякісного харчового продукту. Про всі порушення в торговельних об’єктах, що займаються реалізацією продовольчих товарів, повідомляйте Головне управління Держпродспоживслужби у Волинській області;
  • дотримуйтеся правил зберігання та сортування продуктів, закуплених до святкового столу і вдома. Зберігайте в холодильнику м’ясо та м’ясні страви, молочні продукти, морепродукти, салати, заправлені сметаною чи майонезом, солодкі страви та кондитерські вироби;
  • важливо: сирі і готові продукти, молочні та м’ясні, рибні та овочеві зберігайте та обробляйте окремо;
  • подавайте страву до стілу відразу після приготування або швидко охолодіть і зберігайте в холодильнику. Прибирайте салати в холодильник не пізніше, ніж через дві години знаходження страви в теплі. Якщо необхідно повторно розігріти страви, робіть це не частіше двох разів, інакше продукт втрачає свої смакові якості і стає джерелом розмноження бактерій;
  • заправляйте салати сметаною, соусом або майонезом безпосередньо перед подачею на стіл. Не зберігайте салати занадто довго навіть у холодильнику. Враховуйте, що термін придатності майонезних салатів – не більше 24 годин, овочевих на олії – до 36 годин за умови дотримання температурних вимог зберігання;
  • для безпеки і профілактики харчових отруєнь утримайтеся від покупки продуктів сумнівної якості. Утримайтеся також від їх покупки в непристосованих для цього приміщеннях і місцях.

Що потрібно знати перед купівлею курячих яєць?

  • Яйце має бути чистим і цілим, без тріщин і слідів посліду.
  • Шкаралупа повинна бути матовою.
  • Свіже яйце просвічується рівномірно і не має всередині ніяких плям, контурів або ущільнень.
  • Якщо воно здається занадто легким — швидше за все, яйця не свіжі.

Дехто вважає, що яйця в коричневій шкаралупі набагато кращі - поживніші й корисніші, ніж у білій. Це омана. Колір шкаралупи лише говорить про «масть» курочки, яка знесла яйце. Коричневі кури несуть такого ж відтінку яйця, а птиці з білим пір’ям – білосніжні. Тому колір шкаралупи не визначає поживність яйця, це залежить від того, чим годували птицю.

Зберігати цей продукт потрібно в холодильнику при температурі 7 - 13°С, гострим кінцем вниз, щоб яйце дихало. Варто уникати їх «сусідства» з сирим м’ясом і продуктами з різким запахом. Перед приготуванням яйця слід промити під проточною водою.

Вибирайте для себе і своєї родини лише якісні та свіжі яйця!

Як вибрати якісну рибу до святкового столу? 

Рибну продукцію краще брати в спеціалізованих магазинах або в супермаркетах. У маленьких крамницях через невеликий оборот товару продукти можуть залежуватися. Також уникайте стихійних ринків, де риба найчастіше невідомого походження. У супермаркетах і великих магазинах є документи на продукцію. Їх обов'язково треба просити. Не варто забувати і про дати виробництва. Якщо є додаткова наклейка, краще її відірвати і прочитати інформацію, викладену на найпершому ціннику.

На прилавках буває: жива, охолоджена, свіжоморожена, заморожена і рибний продукт – копчення, консерви.

Червона риба має бути не яскравою, а копчена – не мати різкого запаху. Перед покупкою копчену рибу можна понюхати, якщо аромат різкий і хімічний – рибу точно готували за допомогою рідкого диму. Натомість має бути присутнім легкий аромат копчення і приємний запах деревного диму.

На замороженій рибі льоду має бути не більше 5% від загальної маси. На креветках та інших морепродуктах – 6%, на філе риби – до 14%. Виробник зобов'язаний вказати на упаковці точну вагу риби або морепродукту без льоду.

Варто розрізняти охолоджену і свіжоморожену. Охолоджену обробляють повітрям від 0 до -2°С або поміщають її на колотий лід протягом трьох діб після вилову. Дана технологія дає можливість не заморозити продукт, а максимально охолодити.

Не всі види риб можуть за технічними можливостями потрапити до нас на прилавок в охолодженому вигляді. Штучно вирощений: норвезького лосося, форель, дораду, сибаса, зокрема, так. Якщо ж на прилавку з'являється охолоджена промислова риба: далекосхідний лосось, горбуша, тріска, зубатка, палтус, навага, то велика ймовірність, що напередодні її просто розморозили.
едагувати

 Як правильно вибрати м'ясо?

М’ясо надзвичайно корисне для організму людини. Цей продукт є цінним джерелом якісного білка, який необхідний для росту і нормальної життєдіяльності організму, незамінних вітамінів і амінокислот. На сьогодні м’ясо можна купити і в магазині, і на ринку. Охолоджене м’ясо можна зберігати не більше 48 годин. Процес охолодження відбувається при температурі 0 - 4°С. Заморожують м’ясо при температурі -30 -40°С у спеціальних морозильних камерах.

Радимо обов’язково оглянути м’ясо з усіх боків та понюхати його. Ваші відчуття вас не підведуть, і вам вдасться купити якісний і свіжий шматок м’яса.

Колір м’яса – одна з головних ознак його свіжості: хороша яловичина повинна бути виразно червоною, свинина – рожевою, телятина – схожа на свинину, але більш рожева, баранина схожа на яловичину, але більш темного і насиченого відтінку. При виборі будь-якого м’яса є одна закономірність: чим молодша тварина, тим світліше буде м’ясо.

Як вибрати домашню курятину? 

Шкіра на тушці курки повинна бути гладкою, без плям, пошкоджень, синців і пір’я. Огляньте тушку, якщо вона пружна, гладка, суха, а на розрізі м’ясо є трохи вологим і не має неприємного запаху – перед вами свіжа курятина. За тушкою ви також можете визначити вік курки. У молодих курочок кінчик грудної кісточки буде хрящоподібний, якщо на нього натиснути, то він легко гнутиметься.

Цими рекомендаціями потрібно керуватися повсякчас! Смачних і безпечних свят!

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux