18 жовтня під головуванням заступника голови Комісії ДНПК, начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області Юрія Павлішена пройшло засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Чернігівській облдержадміністрації, на якому було підведено підсумки чергового етапу проведення осінньої кампанії з пероральної імунізації диких м`ясоїдних тварин проти сказу в 2024 році, визначено ряд організаційних заходів з профілактики й недопущення поширення грипу птиці та обговорено епізоотичну ситуацію в Чернігівській області в цілому.
Окрім членів комісії, до засідання у форматі онлайн долучилося понад півсотні учасників: представники районних управлінь Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області, районних адміністрацій, територіальних громад, керівники птахогосподарств.
Під час вступного слова Юрій Павлішен зазначив, що епізоотична ситуація в області знаходиться на постійному контролі служби. Повідомив, що з 30 вересня по 11 жовтня в області на територій 17500 кв.км. розповсюджено наземним розподілом (вручну) 437500 доз пероральної антирабічної вакцини для диких м`ясоїдних тварин та проведено контроль споживання приманок з вакциною (споживання складає близько 90%).
Очільник відмітив, що наступним важливим етапом кампанії є оцінка ефективності пероральної вакцинації диких м`ясоїдних тварин проти сказу, яка буде проведена спільно з Північним міжрегіональним управлінням лісового та мисливського господарства у тісній співпраці з Державною екологічною інспекцією у Чернігівській області за погодженням з районними військовими адміністраціями та з урахуванням ЗУ № 2102-ІХ, - добування лисиць у обсягах, передбачених Методичними рекомендаціями, від яких відбирається біоматеріал для проведення лабораторних досліджень на наявність тетрациклінового маркеру, що входить до складу принади.
Відстріл лисиць для проведення оцінки ефективності пероральної вакцинації диких м`ясоїдних тварин проти сказу та отримання відповідних дозволів для добування лисиць буде проводитись у порядку, визначеному рішенням ради оборони Чернігівської області від 14 жовтня 2024 року (протокол № 29). Щодо чіткого механізму проведення даного відстрілу інформував начальник Північного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства Аніщенко Сергій.
Крім того, була розглянута ще одна суттєва тема - епізоотична ситуація по грипу птиці та організація заходів з профілактики та недопущення поширення грипу птиці. За словами Юрія Павлішена, враховуючи шляхи міграції дикої перелітної птиці, значну концентрацію поголів’я птиці, існує високий ризик розширення зони виникнення грипу птиці, занесення та розповсюдження цього захворювання в області, тому перед Держпродсплживслужбою стоїть важливе завдання - посилити заходи біобезпеки з повним дотриманням вимог Ветеринарно-санітарних правил для птахівницьких господарств та вимог до їх проектування. Наголосив, на важливості проведення роз'яснювальної роботи серед громадян, в домогосподарствах яких утримується птиця, щодо заходів профілактики грипу птиці, а в разі виявлення загибелі чи підозри на захворювання птиці - повідомляти Головне управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області.
По другому питанню – вирішено забезпечити дотримання вимог Інструкції з профілактики та ліквідації грипу птиці. Наголошено на тому, щоб завозити в господарство птицю та інкубаційні яйця лише з благополучних щодо грипу птиці та хв.Ньюкасла територій при наявності супровідних ветеринарних документів та за обов`язковим погодженням з Головним управлінням Держпродспоживслужби в Чернігівській області.
Провести обстеження місць зупинок дикої перелітної птиці. При виявленні загиблої птиці негайно повідомляти Головне управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області для здійснення епізоотичного обстеження, відбору проб біоматеріалу для проведення лабораторних досліджень.
За результатами засідання ДНПК було прийнято ряд рішень щодо забезпечення виконання системи/ряду заходів для добування лисиць в обсягах, передбачених Методичними рекомендаціями, дотримання вимог Інструкції з профілактики та ліквідації грипу птиці.
У разі виявлення перевезення птиці без відповідних супровідних ветеринарних документів та при виявленні загиблої птиці негайно повідомляти Головне управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області для вжиття необхідних ветеринарно-санітарних заходів або здійснення епізоотичного обстеження, відбору проб біоматеріалу для проведення лабораторних досліджень.