В рамках реалізації проєкту «Швидке реагування в Кіровоградській області для задоволення потреб дітей та їхній опікунів, у тому числі внутрішньо переміщених осіб, які постраждали внаслідок війни в Україні» в партнерстві з Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) та за ініціативи Благодійної організації «Благодійний фонд «Безпечне майбутнє» у Кропивницькому пройшла зустріч фахівців санітарно-епідеміологічної сфери.
До обговорення проблемних питань долучилися начальниця відділу санітарно-епідеміологічного нагляду та організації розслідування спалахів Держпродспоживслужби області Галина Сабадаш та начальник Кропивницького районного управління Віктор Заброда.
Доступ жителів 49 територіальних громад Кіровоградщини до води у 2022 році погіршився внаслідок російської військової агресії. Так, піддалися руйнуванню об’єкти критичної інфраструктури, постійно забруднюються компоненти довкілля, зокрема джерела питного водопостачання та водойми. До того ж навантаження на систему водопостачання збільшилось за рахунок збільшення споживачів, коли в області зупинилася значна кількість внутрішньо переміщених осіб. Тож виникла потреба в оперативному реагуванні на зміни потреб у водопостачанні, санітарії та гігієні з акцентом на забезпечення найбільш вразливих груп населення гарантованим доступом до води. Також забезпечення водопостачання є умовою функціонування навчальних та медичних закладів.
Зокрема доповідачі зазначили, що в Кіровоградській області кількість колодязів та свердловин, балансоутримувачами яких є заклади освіти, становить 268 об’єктів, з них паспортизовано 188 (70%). Протягом минулого року було проведено чищення 131 джерела водопостачання (48,9%), дезінфекцію 207 (77,2%) та організовано лабораторний контроль на 209 об’єктах (78%).
Спеціалісти Держпродспоживслужби в ході обговорення проблемних питань також поінформували, що протягом 2022 року порушення вимог чинного законодавства зафіксували на 856 об’єктах водопостачання з-поміж 1 018 обстежених (165 об’єктів централізованого водопостачання, 853 –
нецентралізованого). Згідно з даними балансоутримувачів було досліджено 30 932 зразки води питної з об’єктів централізованого водо постачання в рамках виробничого лабораторного контролю. За результатами лабораторних обстежень в 793 зразках встановили відхилення за санітарно-хімічними показниками, в 76 - за мікробіологічними та в трьох - за радіологічними. Лабораторно досліджували також зразки води з об’єктів нецентралізованого водопостачання. З-поміж 466 проб виявили 85 відхилень за санітарно-хімічними показниками та 5 за мікробіологічними.
Доповідачі наголосили на тому, що забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення, зокрема завдяки доступу до безпечної води гарантованої якості, є пріоритетним напрямком діяльності служби. З цією метою здійснюється постійна робота з балансоутримувачами та органами місцевого самоврядування. Завдяки такій співпраці протягом минулого року в належний санітарно-технічний стан приведено 165 систем водопостачання, 191 водозабірну споруду, 1 197 громадських колодязів.