Протягом літа спеціалісти управління фітосанітарної безпеки Головного управління проводять моніторинг шкідників і хвороб кукурудзи на визначення заселеності та чисельності попелиць, гусениць стеблового кукурудзяного та лучного метеликів, листогризучих совок (переважно бавовникової), а також ураження рослин гельмінтоспоріозом, фузаріозом качанів, пухирчастою і летючою сажками.
Фузаріоз качанів кукурудзи (Fusarium moniliforme Sheld) є найбільш поширеним захворюванням кукурудзи, особливо в районах з підвищеною вологістю, де уражається до 50-60% посівів цієї культури. Розвиватися хвороба починає ще з насіння, тобто симптоми можна побачити, починаючи з моменту сходів. І перший помітний прояв фузаріозу – загнивання насіння і проростків у полі.
Ознаки хвороби на качанах з’являються наприкінці молочної – на початку воскової стиглості і можуть розвиватися до збирання та навіть під час зберігання. На качанах утворюються один або кілька осередків густого нальоту грибниці блідо-рожевого або білого кольору. В центрі такого осередку зернівки майже цілком зруйновані, стають брудно-бурими, легко кришаться і ламаються, часто руйнуються, особливо під час обмолоту. За умов вологої погоди на ураженому насінні утворюється пухнастий білий або блідо-рожевий міцелій, на якому формується спороношення гриба.
Фузаріозні гриби розвиваються в широкому діапазоні температур +3... +30°С (оптимум +20... +22°С). Фактори, що сприяють поширенню хвороби, – підвищена температура і вологість. Сильний розвиток фузаріозу качанів спостерігається у роки з підвищеною кількістю опадів у період достигання.
Джерелами інфекції є рослинні рештки (обгортки качанів, стерня), ґрунт і уражене насіння кукурудзи. Ураження качанів відбувається за допомогою спор, що розносяться комахами, вітром та дощем з уражених вегетативних органів кукурудзи і рослинних решток. Уражуються насамперед травмовані качани: пошкоджені комахами або уражені механічно.
Насіння кукурудзи, уражене збудником фузаріозної гнилі, втрачає схожість, дає слабкі паростки, які звичайно гинуть, не досягнувши поверхні ґрунту. Але головна загроза грибів роду фузаріум навіть не у прямих втратах, а в тому, що продукція, яка була зібрана з ураженого поля, або зерно, що зберігалося разом з ураженим, буде містити мікотоксини. Вони спричинюють захворювання домашніх тварин і птиці, що зумовлює зниження продуктивних показників.
Заходи захисту
Захист від фузаріозу качанів полягає в основному у створенні умов, які сприяють стійкості рослинного організму проти хвороби. Створення і вирощування стійких гібридів кукурудзи є найбільш радикальним і економічно ефективним методом боротьби з фузаріозними хворобами.
Початок контролю фузаріозів на кукурудзі – це контроль їх проникнення з ґрунту, 60% контролю буде полягати у виборі насіння, обробленого правильним протруйником. Протруйник, що використовується на кукурудзі, обов’язково повинен містити контактні й системні діючі речовини, які знезаражують ґрунт та не дадуть інфекції можливості проникнути з нього, зможуть проконтролювати її у судинній системі у разі проникнення.
Агротехнічні методи:
Хімічні методи: