Колумбійська галова нематода Meloidogyne chitwoodi (M. Chitwoodi) – карантинний організм, що включений до списку А1 «Карантинні організми, відсутні в Україні» Переліку регульованих шкідливих організмів. До того ж ця нематода входить до списку A2 Європейської та середземноморської організації захисту рослин (обмежено поширені карантинні організми), Додатку II-A Регламенту ЄС 2019/2072 (список відсутніх в ЄС карантинних організмів рослин), та до списків карантинних організмів інших країн.
В січні 2024 року Національна організація захисту рослин (НОЗР) Данії повідомила Секретаріат Європейської та середземноморської організації захисту рослин (ЄОЗР) про перше виявлення колумбійської галової нематоди Meloidogyne chitwoodi на своїй території. Нематоду було виявлено в жовтні 2023 року в рамках щорічного обстеження на бульбах продовольчої картоплі (Solanum tuberosum), яку вирощували для виробництва крохмалю. Заражене поле (3,6 га) розташоване в муніципалітеті Віборг (Центральна Ютландія). Застосовані попередні фітосанітарні заходи, які включали обмеження переміщення ґрунту та рослинного матеріалу, а також очищення техніки, якщо вона переміщується з зараженої території. На 2024 рік Данії заплановано подальший відбір зразків для визначення ступеня зараження, а в наступні роки застосовуватимуться обмеження на вирощування рослин-господарів та додатковий моніторинг. Статус шкідливого організму Meloidogyne chitwoodi в Данії офіційно оголошено як: присутній.
За інформацією ЄОЗР колумбійська галова нематода має статус «Присутній» в таких країнах: Бельгія, Данія, Франція, Німеччина, Литва, Нідерланди, Португалія, Румунія, Іспанія, Туреччина, Швеція, Швейцарія, Мексика, Чилі, США, Аргентина, Мозамбік, ПАР.
Звертаємо вашу увагу, що у випадку ввезення товарних партій рослин-господарів M. chitwoodi та їх плодів з країн, де поширена зазначена нематода, ризик завезення цього шкідливого організму на територію України є високим.
Довідково. M. chitwoodi уражує рослини з родин пасльонових, злакових, дводольних, зонтичних, лілейних, хрестоцвітих та інших культур, які вирощують як у відкритому, так і в закритому ґрунті. Значною мірою уражуються картопля й томати, дещо менше - ячмінь, кукурудза, горох, буряки, морква, овес, пшениця. Втрати врожаю, спричинені колумбійською галовою нематодою, за різного ступеня зараження ґрунту, коливаються від 50 до 90 відсотків.