Шкідниками запасів є комахи та кліщі (хлібна та зернова молі, звичайна зернова совка, комірний довгоносик, кукурудзяний довгоносик, рисовий довгоносик, вогнівки, зерноїди, шкіроїди, борошноїди, скритноїди, каптурники, хрущаки, хлібна шашіль, малий та великий тютюнові жуки, блищанкові, борошняний кліщ, звичайний волохатий кліщ та інші), життєдіяльність яких пов’язана з зерном та продуктами його переробки (борошно, крупа, комбікорм та інше), а також сушеними овочами, фруктами, грибами, горіхами, насінням, шкіряною та хутряною сировиною.
В Україні поширено більше 100 видів комірних шкідників, які пошкоджують зерно і зернову продукцію впродовж зберігання. Щороку через них втрачається до 30% зібраного зерна, також істотно знижуються його харчові, фуражні та посівні якості.
Шкідники зернових запасів мають високу потенційну здатність до розмноження, тому за тривалого зберігання зернопродуктів та сприятливих для розвитку комах умов, їх кількість може різко зростати. Передусім шкідники хлібних запасів небезпечні для насіння.
Живлячись зерном шкідники забруднюють його екскрементами, шкірками від линянь, відмерлими особинами, павутинням. Зерно склеюється в грудки, ущільнюється, в ньому підвищуються температура і вологість. З пошкодженого зерна одержують неякісне, з погіршеними хлібопекарськими та смаковими якостями борошно. Пошкоджене зерно набагато швидше заселяють плісняві гриби, які синтезують отруйні для людей і тварин мікотоксини, виділяють канцерогенні речовини.
Розширення торговельних і науково-технічних відносин між країнами, збільшення обсягу імпортної продукції створює серйозну небезпеку щодо проникнення на територію України карантинних шкідників. Найпоширенішими видами карантинних шкідників хлібних запасів є капровий жук, китайський зерноїд, чотирьохплямистий зерноїд, бразильська бобова зернівка, арахісовий зерноїд, каптурник багатоїдний і інші.