Фахівці Держпродспоживслужби Тернопільщини виявили вогнища регульованих шкідливих організмів у 2020 році
опубліковано 23 жовтня 2020 року о 15:08

При здійсненні фітосанітарного моніторингу державні фітосанітарні інспектори Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області у період вегетації 2020 року виявили наступні карантинні організми на території області:

1. Американський білий метелик (Hyphantria cuneaвиявлений  у таких районах

- у Гусятинському районі на площі 5,0 га (смт. Гримайлів);

  • - у Борщівському районі на площі 6,0 га (с. Лосяч);
  • - у Заліщицькому районі на площі 5,0 га (смт. Товсте);
  • - у Чортківському районі на площі 3,8 га (с. Свидова).

Розпорядженнями голів відповідних районних державних адміністрацій запроваджено карантинний режим та затверджено заходи по локалізації та ліквідації регульованого шкідливого організму – американського білого метелика, які є обов’язковими для виконання землекористувачами та землевласниками. Основними локалізаційно-ліквідаційними заходами є: збір та знищення гусениць та кладок яєць. Зрізування гілок з гніздами гусені, які необхідно спалювати у спеціально відведених місцях. Проводити очищення дерев від нашарування кори, знищення рослинних решток, перекопування пристовбурових кругів в садах та на присадибних ділянках.

Американський білий метелик  пошкоджує понад 300 видів різних трав’янистих, кущових та деревних культур. Найбільш улюбленими культурами є шовковиця, клен американський, айва, бузина, вишня, груша, виноград, волоський горіх, слива, хміль, яблуня. Основна ознака пошкодження - наявність на деревах павутинних гнізд. Гусениці американського білого метелика надзвичайно шкодочинні. Вони повністю об'їдають листя на деревах, оповиваючи гілки павутиною. Така дефоліація насаджень призводить до порушення обмінних процесів у рослинах, їх ослаблення, у підсумку чого знижується врожайність, захисна, декоративна, естетична функція насаджень. Погіршуються умови існування фауни. Поширюється АБМ транспортними засобами при перевезенні сільськогосподарської продукції та промислових вантажів.

2. Золотиста картопляна нематода (Globodera rostochiensis (WollenweberBehrensвиявлена у таких районах Тернопільської області:

- у Бучацькому районі на площі 2,1 га (с. Озеряни);

- у Лановецькому районі на площі 2,05 га (с. Краснолука).

Розпорядженнями голів відповідних районних державних адміністрацій запроваджено карантинний режим та затверджено заходи по локалізації та ліквідації регульованого шкідливого організму – золотистої картопляної нематоди, які є обов’язковими для виконання землекористувачами та землевласниками, а саме - проведення регулярного моніторингу державним фітосанітарним інспектором на предмет виявлення золотистої картопляної нематоди; дотримання сівозміни: використання культур, які не уражуються нематодою (бобові, зернові, технічні культури, багаторічні трави); вирощування нематодостійких сортів картоплі; внесення добрив, знищення бур’янів.

Золотиста картопляна нематода – карантинний організм, обмежено поширений на території  України, який наносить значну шкоду сільському господарству. Особливо великої шкоди завдає на присадибних ділянках та на полях, де картопля вирощується з порушенням дотриманням сівозмін і повертається на попереднє місце вже на 2-3 рік.

Хворі рослини за сильного ступеня ураження мають пригнічений вигляд, передчасно жовтіють, відстають у рості та розвитку, їхня коренева система набуває „бородатого” вигляду. На коренях рослин-живителів навіть неозброєним оком можна побачити численні цисти нематод. У зараженої рослини знижується рівень фотосинтезу, і як наслідок цього – зменшується її біомаса. Падає товарна цінність новоутворених бульб, погіршується їхня якість – зменшується вміст сухої речовини, крохмалю, білку, вітаміну С.

3. Західний кукурудзяний жук (Diabrotica virgifera virgifera Le Conte) виявлено у:

- у Заліщицькому районі на площі 125 га (смт. Товсте).

 Розпорядженням голови районної державної адміністрації запроваджено карантинний режим та затверджено заходи з локалізації та ліквідації регульованого шкідливого організму – західного кукурудзяного жука, які є обов’язковими для виконання землекористувачами та землевласниками. Основними локалізаційно-ліквідаційними заходами є - дотримання, у виявленому вогнищі, агротехніки вирощування, сівозмін, висівання сортів стійких до пошкодження західним кукурудзяним жуком, обробка інсектицидами згідно з Переліком пестицидів і агрохімікатів дозволених до використання в Україні та доповненням до переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні

Західний кукурудзяний жук - небезпечний шкідник кукурудзи, який віднесений до переліку карантинних шкідників України. Шкодять як жуки, так і личинки. Личинки живляться корінням кукурудзи, що призводить до зменшення кореневої маси, поганого розвитку коріння і ураження його гнилями, які надають йому бурого забарвлення. Ослаблені рослини стають сприйнятливішими до різних захворювань, за рахунок того, що жуки та личинки являються переносниками різноманітних збудників захворювань кукурудзи: грибкових, бактеріальних, вірусних. Пошкоджені дорослі рослини під час сильних вітрів та дощів легко полягають, і стебло набуває форми «гусячої шиї». Найбільша шкодочинність західного кукурудзяного жука проявляється на тих полях, де відсутня сівозміна. При беззмінному вирощуванні кукурудзи значно зростає щільність популяції цього шкідника. Жуки живляться пилком, маточними стовпчиками, незрілими зернами, листям кукурудзи. Крім цього, жуки можуть живитися пилком інших рослин з родини гарбузових, бобових, злакових, складноцвітих. Пошкоджують волоть, стовпчики жіночих суцвіть, листя, іноді обгризають молоді качани. При живленні жуків на генеративних органах зменшується кількість зерен у качані, внаслідок чого знижується врожайність.

Додамо, у 2020 році спеціалісти Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області проводили інвентаризацію  вогнищ карантинних організмів на території Тернопільської  області.

За результатами такої роботи було встановлено відсутність карантинного організму та, відповідно, скасовано карантинний режим по золотистій картопляній нематоді (Globodera rostochiensis (WollenweberBehrens)  у таких районах області:

  •  Борщівському районі на площі 0,25 га у с. Панівці;
  • Гусятинському районі на площі 0,1 га у м. Копиченці;
  • Підволочиському районі на площі 0,5 га у с. Лозівка;
  • Шумському районі на площі 3,13 га у с. В. Дедеркали.


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux