Дотримання вимог чинного законодавства при формуванні цін на соціально значущі харчові продукти є обов’язковим
опубліковано 19 жовтня 2022 року о 09:00

У цей непростий для нашої країни та суспільства час, турбота про громадян є одним із основних пріоритетів держави, тому, Держпродспоживслужба продовжує виконувати одну із своїх основних функцій – контроль за формуванням, встановленням та застосуванням державних регульованих цін на соціально значущі товари.

Харчові продукти харчування мають бути доступними для всіх верств населення і, з метою запобігання випадків порушень суб’єктами господарювання вимог порядку формування, встановлення та застосування цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, Держпродспоживслужба здійснює цінові спостереження, в ході яких фахівцями її територіальних підрозділів проводиться моніторинг та роз’яснювальна робота щодо дотримання норм чинного законодавства при формуванні, встановленні та застосуванні державних регульованих цін.

Звертаємо увагу, що на сьогодні суб’єкти господарювання на ринку продовольчих товарів мають дотримуватись діючих норм державного регулювання цін, а саме:

 • граничних рівнів торговельної надбавки (націнки) в розмірі не більш як 10 % при формуванні цін на такі продукти, як: борошно пшеничне вищого сорту, молоко пастеризоване жирністю 2,5% (у плівці), хліб житньо-пшеничний, яйця курячі категорії С1, птиця (тушка куряча, четвертина тушки курячої), батон, олія соняшникова рафінована відповідно до пункту 4112 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 №1236;
 • запровадження процедури декларування зміни ціни та/або реєстрації ціни на товари, які мають істотну соціальну значущість відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2020 р. №341 (далі – Постанова №341).

Декларування зміни роздрібних цін на товари здійснюється суб’єктом господарювання у разі збільшення роздрібної ціни на 5 і більше відсотків проти роздрібної ціни на момент набрання чинності Постанови №341 або з попередньо задекларованою роздрібною ціною, а саме суб’єкт господарювання повинен задекларувати зміну цін. У подальшому необхідно декларувати зміну роздрібної ціни у разі підвищення її на 5 і більше відсотків проти вже задекларованої роздрібної ціни.

Відповідно до вимог Постанови №341 початок застосування задекларованих роздрібних цін залежить від відсотка їх підвищення, а саме:

 • на 15% і більше — за 30 днів до початку застосування роздрібної ціни, яка декларується, без урахування дня декларування;
 • на 10% і більше, але менше ніж 15%, — за 14 днів до початку застосування роздрібної ціни, яка декларується, без урахування дня декларування;
 • на 5% і більше, але менше ніж 10%, — за три дні до початку застосування роздрібної ціни, яка декларується, без урахування дня декларування.

Довідково повідомляємо, що Держпродспоживслужба забезпечила вільний, цілодобовий і безоплатний доступ до автоматичного Реєстру відомостей роздрібних цін на товари. Декларування зміни роздрібних цін на товари здійснюється в електронному вигляді шляхом подання відомостей до Держпродспоживслужби через її офіційний вебпортал з використанням кваліфікованого електронного підпису. Після внесення даних з’явиться повідомлення, коли така зміна може бути застосована.

Також нагадуємо, що за недотримання процедури декларування роздрібних цін до суб’єктів господарювання, які допустять зазначене порушення, застосовуються адміністративно-господарські санкції відповідно до статті 20 Закону України «Про ціни і ціноутворення».

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux