Питна вода є життєво необхідним ресурсом, якість якого безпосередньо впливає на стан здоров'я людини, санітарно-епідеміологічну ситуацію в країні та довкілля.
Цінність води для людини виходить далеко за рамки підтримки її життєво важливих функцій - адже вода забезпечує її здоров'я, духовне благополуччя та емоційну збалансованість. На жаль, не всім мешканцям планети пощастило мати доступ до чистої води, багато мільйонів людей на Землі досі не мають вільного доступу до водних ресурсів.
Виконувати свою гігієнічну роль вода може лише тоді, коли вона якісна щодо органолептичних, хімічних та бактеріологічних властивостей. В іншому разі - неякісна або забруднена вода може спричинити низку інфекційних хвороб: черевний тиф, холеру, дизентерію, вірусний гепатит А, гельмінтози, воднонітратну метгемоглобінемію тощо.
Традиційно у різних куточках Землі беруть проби води для оцінки її безпеки для людини та довкілля. Йдеться про лабораторний аналіз питної води: з водогонів, свердловин, каптажів, криниць та інших джерел питного водопостачання – це все є моніторингом води, який не має сезонності та триває весь рік.
Моніторинг питної води – це систематичне спостереження за її якістю та безпечністю з метою виявлення змін та ризиків. Моніторинг якості питної води проводиться як у централізованих, так і децентралізованих системах водопостачання згідно з вимогами законодавства України та міжнародних стандартів.
Порядок здійснення державного моніторингу у сфері питної води та питного водопостачання проводиться відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 січня 2025 року № 61 «Про затвердження Порядку здійснення державного моніторингу у сферах питної води та питного водопостачання, водовідведення».
Головна мета моніторингу питної води – це забезпечення населення безпечною для здоров'я водою та своєчасне виявлення можливих відхилень від установлених норм. Це дозволяє:
Результати моніторингу мають бути основою для обґрунтованих управлінських рішень у сфері водопостачання та наданні достовірної інформації для ухвалення рішень у сфері управління водними ресурсами.
Моніторинг якості питної води здійснюється:
Питна вода, що постачається населенню, на всіх об'єктах нагляду підлягає обов’язковому лабораторному дослідженню, має відповідати встановленим санітарно-гігієнічним нормам. Виявлення нестандартних проб води - це сигнал до негайної та системної реакції з боку підприємства, що забезпечує водопостачання. Основна мета – мінімізувати ризики для здоров'я населення, швидко усунути причини відхилення та гарантувати подальшу безпечність водопостачання.
При відхиленні показників води від норми як за бактеріологічними, так і за фізико-хімічними характеристиками підприємства, що забезпечують водопостачання, зобов'язані вжити комплекс оперативних, санітарно-технічних та профілактичних заходів для усунення загрози здоров'я населення.
На виконання плану роботи Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області на 2025 рік, протоколу чергового засідання Дніпропетровської регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 19 грудня 2024 року № 92, з метою організації лабораторного контролю якості питної води за санітарно-хімічними, мікробіологічними, паразитологічними та радіологічними показниками Павлоградським районним управлінням Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області у травні поточного року взято активну участь у координації роботи з відбору проб води питної на території Павлоградського району, яка проводилася спеціалістами Дніпропетровської регіональної державної лабораторії Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів. Усього лабораторним контролем охоплено 23 точки відбору. Спеціалістами Павлоградського районного управління також надано консультативну допомогу щодо розташування контрольних точок на відповідній території.
У разі встановлення невідповідності води питної вимогам ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» інформація щодо результатів лабораторних досліджень питної води направляється керівникам об'єктів водопостачання, до органів місцевого самоврядування з метою попередження виникнення та поширення інфекційних захворювань серед населення та забезпечення мешканців якісною питною водою, яка відповідає державним медико-санітарним нормативам з показників безпечності та якості.
Зазначене питання перебуває на контролі Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області.