Спеціалістами управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області протягом 2022 року:
В 2022 році в Чернівецьку область область було імпортовано 277 725,7 тонн об’єктів регулювання із ️Туреччини, ️Греції, ️Болгарії, ️Македонії, ️Румунії, ️Польщі, ️Іспанії, ️Республіки Індія, ️Арабської Республіки Єгипет, з них:
Спеціалістами управління фітосанітарної безпеки проінспектовано 44257 одиниць транспортних засобів: 36626 автотранспортних засобів, 7397 вагонів, 235 контейнерів.
В управлінні фітосанітарної безпеки спеціалісти працюють через інформаційну систему «Єдине вікно». Станом на 01.01.2023 рік закрито в «Єдиному вікні» 13 463 справ. Справ «закритих автоматично» за звітній період не було.
Головне управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області на даний час співпрацює з 2252 суб’єктами господарювання, які здійснюють господарську діяльність, пов’язану з виробництвом та обігом об’єктів регулювання та отримують фітосанітарні послуги, 180 з яких зареєстровано протягом 2022 року.
В області зареєстровано 20 деревообробних підприємств, які відповідають фітосанітарним вимогам і здійснюють обробку деревини та дерев’яної тари.
В 2022 році з області на експорт оглянуто:
На переміщення в межах України:
В Чернівецькій області діє 1 обласна програма боротьби з амброзією полинолистою.
За 2022 рік для встановлення офіційного статусу місця виробництва вільного від РШО обстежено 1194,0 м.кв. місць зберігання та 1764,1 га місць вирошуваня об’єктів регулювання на виявлення карантинних організмів.
Скасовано офіційний статус 258 ділянок загальною площею 8470,1178 га та 32780,9 м.кв. місць виробництва вільних від шкідливих організмів.
На встановлення фітосанітарного стану для експорту в КНР обстежено 3333,4 га озимого ячменю.
Проведено обстеження 1177,8 га лісонасаджень на виявлення шкідників лісу, з них 532,8 га за допомогою феромонних пасток.
На території Чернівецької області зареєстровано 5 карантинних організмів: західний кукурудзяний жук, американський білий метелик, золотиста картопляна нематода, рак картоплі, амброзія полинолиста.
Найбільшу площу займає західний кукурудзяний жук – 55287,130 га. Американський білий метелик розповсюджений на площі 1713,99 га. Амброзія полинолиста – на площі 573,29 га. Рак картоплі – 0,630 га золотиста картопляна нематода – 0,61га.
Згідно оперативної інформації про хід робіт із захисту рослин сільськогосподарськими товаровиробниками області усіх форм власності та господарювання у 2022 році відділом контролю за обігом засобів захисту рослин проведено захисні заходи від хвороб, шкідників та бур’янів на площі 797,1 тис.га, із них: хімічним методом – 749,4 тис. га, біологічним методом – 47,7 тис. га.
Боротьба з шкідниками проведена на площі 251,0 тис.га, хвороб – 263,2 тис.га, бур’янів – 224,9 тис.га, десикацію проведено на площі – 10,1 тис.га. На ці цілі використано 626,1 тонн пестицидів.
Здійснено захист посівів від мишоподібних гризунів проведено біологічними родентицидами на площі – 3,0 тис.га, в т.ч.:
На базі управління фітосанітарної безпеки постійно проводяться навчання та семінари. За звітний період 176 чоловік пройшли навчання щодо безпечного поводження з пестицидами та агрохімікатами та 161 отримали допуски до роботи, пов’язаної з транспортуванням, зберіганням, застосуванням та торгівлею пестицидами і агрохімікатами.
Спеціалістами відділу прогнозування, фітосанітарної діагностики та аналізу ризиків проводились спостереження за розвитком 84 шкідників та хвороб сільськогосподарських рослин, які поширені на території Чернівецької області.
Для визначення стану перезимівлі шкідливих організмів у березні – квітні проведено весняні контрольні обстеження на площі 8,4 тис.га.
За 2022 рік здійснено фітосанітарний моніторинг на площі 134,1 тис.га. На основі проведених обстежень складено 140 інформаційних та оперативних повідомлень щодо фітосанітарного стану посівів сільськогосподарських культур у господарствах області, якими проінформовано органи виконавчої влади.
Через сигналізаційні повідомлення (44 шт.) відбувалося інформування аграріїв та інших зацікавлених осіб про розвиток, поширення, оптимальні строки та заходи боротьби з найбільш шкодочинними організмами в області.
Складено та розміщено на офіційному вебсайті Головного управління 6 короткострокових прогнозів фітосанітарного стану та рекомендації щодо захисту основних сільськогосподарських рослин.
Для визначення видового складу, щільності та інших показників популяцій шкідливих організмів перед зимівлею у вересні – жовтні проведено ґрунтові обстеження та обстеження полів, садів, лісосмуг, неорних земель, інших сільськогосподарських угідь на площі 28,2 тис.га.
У 2022 спеціалістами відділу контролю в насінництві та розсадництві підготовлено дані про закладені ділянки для селекційних, дослідних робіт та експонування сільськогосподарських культур, здійснено моніторинг стану насіннєвих складів, зареєстровано подані суб’єктами господарювання області план – схеми розташування насіннєвих посівів перехреснозапильних культур, проведено обстеження насінницьких посівів сільськогосподарських культур та насаджень плодових та горіхоплідних культур, що виробляються на території області, здійснено моніторинг фактично виробленого та реалізованого насіння у 2022 році насінницькими господарствами, проведено роз’яснювальну робота серед суб’єктів насінництва та розсадництва, надано 612 консультацій, щодо нової нормативно-правової бази та дотримання вимог законодавства у сфері насінництва та розсадництва, охорони прав на сорти рослин, ГМО у відкритих системах та зберігання зерна і продуктів його переробки, надіслано методичну інформація (218 листів-повідомлення), щодо порядку здійснення реалізації насіння згідно чинного законодавства, проведено моніторинг обігу насіння і садивного матеріалу на території області. Обсяг реалізованого насіннєвого матеріалу склав 0,160 тис. тонн.
Обсяги реалізації садивного матеріалу плодових, ягідних культур, лісових, квіткових та декоративних рослин склали 59,63 тис. штук.
В результаті звернень суб’єктів господарювання до ДУ «Чернівецька обласна фітосанітарна лабораторія», проведено визначення посівних якостей:
В 2022 році, до початку оголошення воєнного стану, державними інспекторами управління фітосанітаної безпеки здійснено 25 заходів державного нагляду (контролю), з них:
За виявленими порушеннями складено – 10 приписів, притягнуто до адміністративної відповідальності 7 суб’єктів господарювання.
Фахівці управління фітосанітарної безпеки постійно підвищують свій кваліфікаційний рівень. У 2022 році на базі Національного університету біоресурсів і природокористування України 23 спеціалісти пройшли курси підвищення кваліфікації.
🤝З метою інформування виробників сільськогосподарської продукції в сферах карантину та захисту рослин, насінництва та розсадництва надавалися консультації, поради, практична допомога населенню, фермерським та великотоварним господарствам, в минулому році проведено 680 лекцій та бесід, надруковано 144 статті у ЗМІ, прозвучало 5 виступів по радіо. Також проведено обласний семінар з бджолярами та с/г виробниками, де наголошувалось про безпечність застосування пестицидів в період цвітіння рослин та масового льоту бджіл.
Одним з важливих напрямків діяльності управління фітосанітарної безпеки є робота зі зверненнями громадян. За 2022 рік спеціалістами управління розглянуто 7 звернень. Особлива увага приділялася забезпеченню оперативного реагування та надання відповідей на запитання, з якими громадяни звертаються до державного органу.