Чернігівщина: популяризація знань щодо карантину рослин серед працівників лісопереробницької сфери
опубліковано 07 лютого 2025 року о 15:25

Понад 690 тис. га території Чернігівщини зайнято лісовими масивами, що становить 21 % загальної площі області. Значної шкоди лісовим насадженням завдають регульовані шкідливі організми. Оскільки основним завдання фітосанітарної служби є охорона території України від занесення та подальшого поширення регульованих шкідливих організмів, державним фітосанітарним інспектором – головним спеціалістом відділу карантину рослин Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області Тетяною Курбацькою проведено інформаційно-роз’яснювальну роботу з суб’єктами господарювання-працівниками ФОП Дорошенко Олександр Федорович у місті Борзна Ніжинського району.

Тема просвітницького заходу: «Карантинні організми лісу, їх шкодочинність та заходи боротьби. Особливості проведення фітосанітарного моніторингу лісових насаджень та контролю лісо- та пиломатеріалів. Фітосанітарні правила обігу деревини».

Метою цього заходу є пропаганда знань у сфері карантину рослин серед суб’єктів господарювання, діяльність яких пов’язана з лісозаготівлями, лісопильним та стругальним виробництвом, оптовою торгівлею деревиною, лісівництвом та іншою діяльністю у лісовому господарстві.

Під час зустрічі було детально проінформовано присутніх про види шкідників лісу, які мають статус карантинних, їх морфологічні та фізіологічні особливості, цикли розвитку, шкодочинність та способи поширення. Наголошено на здатності лісових шкідників пошкоджувати усі органи і частини дерев: листки, хвою, бруньки, плоди, кору, луб, коріння, а також заготовлені лісо- та пиломатеріали. У результаті пошкоджень знижується приріст дерев та погіршується товарна якість деревини, а лісо- та пиломатеріали стають непридатними для використання. Також були висвітлені основні симптоми ураження лісових дерев хворобами та нематодами.

Тетяна Курбацька детально ознайомила учасників заходу з особливостями циклу розвитку небезпечного карантинного виду шкідника – американського білого метелика (Hyphantria cunea Drury), що здатен значно пошкоджувати понад 250 видів плодових, декоративних та лісових культур та є обмежено поширеним в Україні. Зокрема на Чернігівщині (станом на 01.01.2025) офіційно зареєстрована його присутність в 4 районах області (Ніжинському, Чернігівському, Прилуцькому та Корюківському), на загальній площі 90,27 га).

Доповідач розповіла про фітосанітарні, локалізаційно-ліквідаційні заходи, які застосовуються з метою знищення шкідливих організмів, зауваживши на необхідності безпечного поводження з пестицидами.

Державний фітосанітарний інспектор зосередила увагу присутніх на вітчизняних та міжнародних фітосанітарних вимогах щодо лісо- та пиломатеріалів, а також дерев’яного пакувального матеріалу.

Тетяна Курбацька розповіла про особливості фітосанітарного моніторингу лісових насаджень, а також контролю лісо- та пиломатеріалів при здійсненні експортно-імпортних операцій, було роз’яснено фітосанітарні правила обігу деревини та ознайомлено з основними змінами в нормативно-правових актах у сфері карантину рослин.

Присутнім було доведено до відома вимоги статті 28 Закону України «Про карантин рослин», якою передбачено, що особи самостійно проводять інспектування рослин, що ростуть в лісах та в інших місцях, включаючи місця для зберігання, переробки, а також транспортні засоби для переміщення об’єктів регулювання. У разі виявлення підозри зараження об’єктів регулювання регульованими шкідливими організмами особа повинна протягом доби повідомити державного фітосанітарного інспектора для здійснення фітосанітарних процедур з метою перевірки підозри наявності регульованого шкідливого організму. У разі підтвердження такої підозри державний фітосанітарний інспектор визначає фітосанітарні заходи, спрямовані на запобігання поширення, локалізації та/або ліквідації регульованих шкідливих організмів, які повинні здійснюватися особами.

Захід супроводжувався ілюстративним, довідковим та колекційним матеріалами.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux