Вчора у медіацентрі при Запорізькій обласній воєнній адміністрації відбувся брифінг на тему: «Активізація небезпечного шкідника - сарани Поточна ситуація та заходи реагування в Запорізькій області»
У медіазаході взяли участь:
Основні тези брифінгу:
У зв’язку з активізацією сезонної фази розвитку саранових на території Кушугумської територіальної громади Запорізького району Запорізької області (с. Малокатеринівка) виявлено осередки сарани (Єгипетська сарана) з чисельністю 40-50 екз/м2, а подекуди до 80 екз/м2.
Спалахи чисельності саранових здебільшого пов’язані з рядом посушливих років і весняних посух. Збільшення чисельності сарани спостерігається після 1-2 посушливих років, які характеризуються підвищеними температурами вегетаційного періоду і зменшеною кількістю опадів, що ми спостерігаємо цього року.
В якості харчування сарана їсть листя, стебла, квіти рослин, також під час масової міграції може бути знищений весь посів в найкоротші терміни, втрата врожаю може становити від 25% до 100%.
Головним управлінням Держпродспоживслужби в Запорізькій області про цей факт було терміново повідомлено Голів територіальних громад Запорізької області, Василівської, Пологівської та Запорізької районних державних адміністрацій та надані рекомендації з питань проведення заходів боротьби з небезпечним шкідником.
Сигналізаційне термінове повідомлення було розміщено на вебпорталі Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області.
Також фахівці управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області спільно з керівництвом Кушугумської територіальної громади провели виробничу нараду, де напрацювали алгоритм дій та методи боротьби з небезпечним шкідником, визначений перелік препаратів.
Фахівцями управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області проведено обстеження земель населених пунктів: селище Кушугум, селище Малокатеринівка з відбором зразків шкідливих організмів (саранових), видовий склад шкідливих організмів підтверджено висновками фітосанітарної експертизи ДУ «Запорізька фітосанітарна випробувальна лабораторія Держпродспоживслужби».
Згідно з поданням заступника головного державного фітосанітарного інспектора від 14.07.2025 № 1, з 15 липня 2025 року на території селищ Кушугум, Балабине та Малокатеринівка запроваджено особливий режим захисту рослин. Загальна площа заходів – близько 21 600 га.
Зобов’язано запровадити з 15.07.2025р. на території селищ Кушугум, Балабине та Малокатеринівка Кушугумської селищної територіальної громади Запорізького району Запорізької області особливий режим захисту рослин на площі 21600 га до повної ліквідації вогнищ шкідливих організмів та затвердити фітосанітарні заходи щодо локалізації та ліквідації вогнищ шкідливого організму єгипетської сарани (Anacridium aegyptium). Рекомендовано вжити заходи щодо обробки територій де виявлено шкідника.
15.07.2025 силами територіальної громади розпочались обробки в містах суспільного користування, вулицях.
15 липня 2025 року під головуванням заступника голови Запорізької обласної державної адміністрації Євгена Мироненка відбулося позачергове засідання регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.
Серед ключових питань, розглянутих на засіданні, особливу увагу було приділено темі: «Про заходи щодо недопущення розвитку та поширення особливо небезпечних шкідників на території Запорізької області», зокрема сарани.
За підсумками засідання ухвалено відповідні рішення та визначено першочергові кроки.
Наголошуємо, що відповідно до статті 18 Закону України «Про захист рослин» підприємства, установи, організації усіх форм власності та громадяни зобов’язані у сфері захисту рослин своєчасно проводити комплекс профілактичних і винищувальних заходів щодо боротьби з шкідниками, хворобами і бур’янами.
На території з особливим режимом захисту рослин здійснюються такі заходи:
Обробки проводять дозволенними до використання в Україні інсектицидами згідно з «Державним реєстром пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» («Енжіо», «Залп» КЕ, «Карате зеон» КЕ, «Хлорпірівіт-агро» КЕ, «Хантер» КЕ, «Ф’юрі» ВЕ, «Флоксен 247 SC» або інші). Під час проведення заходів з застосування засобів захисту рослин слід суворо дотримуватися санітарних правил, регламентів застосування препаратів, правил і заходів з охорони праці.
Для забезпечення ефективної роботи з локалізації та ліквідації осередків саранових органам місцевого самоврядування необхідно співпрацювати із сільгосптоваровиробниками та громадянами та використовувати всі наявні ресурси та засоби.
Спікери відповіли на численні запитання представників медіа.