21 грудня 2022 року відбувся онлайн тренінг присвячений темі «Ризик-орієнтоване інспектування операторів ринку молока і молочних продуктів». До заходу долучилися близько 400 учасників, серед яких були представники Мінагрополітики, центрального апарату Держпродспоживслужби, фахівці Головних управлінь Держпродспоживслужби та уповноважені ветеринари зі всієї України. Така кількість учасників свідчить про важливість даної теми, оскільки впровадження ефективної системи контролю сприятиме виробництву та обігу безпечних молочних продуктів.
Микола Білоус, начальник управління державного контролю Департаменту безпечності харчових продуктів, ветеринарної медицини та контролю у сфері органічного виробництва Держпродспоживслужби під час вітального слова подякував Швейцарії та експертам Програми QFTP за постійну підтримку в гармонізації підходів державного контролю операторів ринку молока і молочних продуктів відповідно до вимог ЄС, враховуючи нинішній курс України. Зазначив, що даний тренінг це велика можливість для регіональних фахівців почерпнути знання, досвід та отримати відповіді на запитання.
Ігор Кравченко, місцевий керівник Програми QFTP зауважив, що Швейцарія розпочала надавати технічну підтримку Держпродспоживслужби у рамках попереднього Проєкту з безпечності молока, ще у 2016 році. Враховуючи важливість впровадження ризик-орієнтованих концепцій у рутинну роботу Держпродспоживслужби QFTP продовжує забезпечувати фахівців знаннями та інструментами для впровадження ефективної системи контролю виробництва та обігу безпечних молочних продуктів.
Метою даного тренінгу було підвищити обізнаність фахівців Держпродспоживслужби та уповноважених ветеринарів щодо ризик-орієнтованого інспектування операторів ринку молока та молочних продуктів.
Так, Наталія Щирова, начальник відділу з питань безпечності харчових продуктів Департаменту державної політики у сфері санітарних та фітосанітарних заходів Мінагрополітики висвітлила законодавче підґрунтя для проведення ризик-орієнтованого інспектування та останні законодавчі зміни щодо вимог до безпечності та якості молока і молочних продуктів.
Що таке ризик-орієнтоване інспектування та чим воно відрізняється від традиційного підходу до інспектування розповіла Вікторія Лець, головна експертка компонента «Молочний сектор», QFTP.
Консультант компонента «Молочний сектор» QFTP Віталій Башинський представив розроблені в рамках Програми QFTP настанови щодо ризик-орієнтованого інспектування стосовно дотримання операторами ринку вимог до безпечності та якості молока і молочних продуктів, які будуть служити інспекторам навчальним і довідковим інструментом та сприятимуть єдиному підходу та розумінню предметів і дій, які підлягають державному контролю.
Тетяна Гаркавенко, головна експертка компонента «Молочний сектор», QFTP наголосила на важливості впровадження програми контролю сирого молока на базі інформаційно-комунікаційної системи Держпродспоживслужби «Молочний модуль» для ризик-орієнтованого інспектування, підвищила рівень знань щодо аналізу тенденцій за результатами досліджень на загальне бактеріологічне забруднення та кількість соматичних клітин та на важливості правильної інтерпретації результатів дослідження.
Ірина Висоцька, координаторка компонента «Молочний сектор», QFTP, Олена Родніна, провідна фахівчиня компонента «Молочний сектор», QFTP спільно з Анатолієм Гамзою, заступником начальника відділу державного контролю управління державного контролю Департаменту безпечності харчових продуктів, ветеринарної медицини та контролю у сфері органічного виробництва Держпродспоживслужби продемонстрували функціональні можливості «Молочного модуля», зокрема кабінет «Інспектор» та можливість використання даних із «Молочного модуля» для заходів державного контролю.
І на завершення тренінгу Віталій Башинський представив стандартну операційну процедуру щодо порядку дій державних інспекторів, державних ветеринарних інспекторів та уповноважених осіб у випадку повідомлень в «Молочному модулі» про невідповідність сирого молока.
Під час сесій «запитання-відповіді» учасники були надзвичайно активними, задавали питання та жваво обговорювали аспекти, які є важливими для впровадження ризик-орієнтованого інспектування в рутинну роботу.
Матеріали та відеозапис тренінгу будуть завантажені на платформу дистанційного навчання Держпродспоживслужби, де буде сформовано окремий курс для самоосвіти. Наступного року заплановано організувати регіональні тренінги із симуляційними інспектуваннями для практичного засвоєння отриманих теоретичних знань під час даного заходу.
Даний захід проводився за підтримки Швейцарії в рамках швейцарсько-української програми «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України», що впроваджується Дослідним інститутом органічного сільського господарства (FiBL, Швейцарія) у партнерстві із SAFOSO AG (Швейцарія), www.qftp.org та за участі Держпродспоживслужби України.