За повідомленням ДУ «Одеський обласний центр контролю та профiлактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України», що надійшло на адресу Головного управління, зареєстровано новий випадок ботулізму в регіоні. Причиною тяжкого харчового отруєння стали овочеві консерви, що були придбані на «Привозі» у приватної особи. Це вже не перший випадок на Одещині цьогоріч. Наші фахівці вважають, що епідемічна ситуація щодо захворювання на ботулізм ускладнилася саме тому, що з настанням воєнного стану люди все більше почали самотужки готувати і продавати консервовану продукцію на ринках.
Ботулізм – це тяжке харчове отруєння, зумовлене споживанням продуктів, що містять ботулотоксини. Збудники ботулізму широко поширені в природі та виявляються в кишківнику домашніх і диких тварин, водоплавних птахів, риб. Потрапляючи у зовнішнє середовище, спори довгий час зберігаються і накопичуються. Харчові продукти, забруднені ґрунтом або вмістом кишківника тварин, птахів, риб, можуть містити спори або вегетативні форми збудників ботулізму. Збудник хвороби розмножується в анаеробному стані (без доступу кисню) – саме такі умови утворюються при консервуванні.
Найчастіше отруєння ботулотоксином по’вязані з вживанням м’ясних консервованих продуктів, тушонок, паштетів, консервованих грибів та овочів. Небезпечними є вказані продукти, виготовлені саме в домашніх умовах, тому що не завжди при консервуванні дотримується рецептура виготовлення в частині кислотності, концентрації солі, а особливо температурної обробки – знищення спор збудника відбувається лише при автоклавуванні.
Руйнується ботулотоксин при кип’ятінні, але консервовані овочі, в’ялені, копчені рибопродукти такій обробці перед споживанням не піддаються, тому найчастіше виникає ботулізм від їх вживання.
З метою запобігання захворювання на ботулізм вкотре радимо купувати консервовані продукти харчування в місцях офіційної торгівлі. Також дотримуйтеся умов та термінів зберігання консервованих продуктів, не споживайте продукти, що мають давній термін чи неналежно зберігалися.
Увага! Інкубаційний період ботулізму – від лічених годин до кількох днів. Чим більше в організм людини потрапило ботулотоксину, тим коротший інкубаційний період.
Специфічними клінічними проявами при ботулізмі є розлад зору (двоїння в очах), сухість в роті, затруднення при ковтанні. Не ігноруйте симптоми отруєння. При появі таких симптомів необхідно звернутись по медичну допомогу та повідомити про «підозрілі» продукти для встановлення діагнозу та своєчасного введення протиботуліністичної сироватки.