За даними проведеного моніторингу спеціалістами територіальних органів Держпродспоживслужби, у посівах кукурудзи триває інтенсивний літ стеблового (кукурудзяного) метелика (Ostrinia nubilalis Hb.) та масове відкладання ним яєць (1-8 кладок на рослину), у степових областях відродження та живлення гусениць, якими заселено 3-20% обстежених площ.
Останніми роками в Україні майже повсюдно фітофаг залишається потенційно небезпечним шкідником кукурудзи, осередково проса, сорго, хмелю, конопель та інших товстостеблових культур, бур’янів. В Україні шкідник розвивається в одному поколінні, лише в Степу буває часткове друге покоління.
Шкодочинність стеблового метелика визначається не тільки кількістю пошкоджених рослин, але й характером пошкоджень. Гусениці метелика пошкоджують всі органи кукурудзи: листя, стебла, волоті, качани, крім коренів. Пошкоджуючи стебла, гусениці перегризають судинно-волокнисті пучки і цим порушують живлення рослин. Окрім прямих втрат, пошкодження метеликом призводить до збільшення ураженості кукурудзи фузаріозом, за якого погіршуються посівні та харчові якості зерна.
Втрати врожаю зерна від фітофага – в середньому становлять 12-15% врожаю, а в роки масового розмноження вони можуть сягати 25% і більше.
Біологічний захист. Для обмеження шкідливості стеблового (кукурудзяного) метелика на початку та під час масового відкладання яєць слід проводити випуск трихограми з нормою 50-100 тис. самиць, знищення бур’янів та квітучих нектароносів. Ураженість яєць трихограмою сягає 60-75%.
Хімічний захист. За наявності понад 18% рослин з яйцекладками або 6-8% рослин з гусеницями стеблового метелика та бавовникової совки І-ІІ віків посіви обприскують дозволеними до використання інсектицидами.