В сучасних умовах система ідентифікації та реєстрації сільськогосподарських тварин успішно функціонує в Україні більше 17 років і за нормативно-правовим регулюванням імплементована до вимог законодавства Європейського Співтовариства з ідентифікації та реєстрації тварин. Об’єктом ідентифікації та реєстрації є сільськогосподарські тварини – велика рогата худоба, коні, свині, вівці, кози.
Ідентифікація та реєстрація тварин є основним важелем, за допомогою якого на сьогоднішній день:
- забезпечується простежуваність за обігом тварин та харчових продуктів тваринного походження;
- контролюється проведення ветеринарно-санітарних заходів;
- підтверджується благополуччя всієї території України або її частин, відповідно до здійснення протиепізоотичних заходів з профілактики основних і паразитарних хвороб тварин;
- підтверджується приналежність та наявність тварин при наданні бюджетних дотацій;
- забезпечення споживачів необхідною інформацією про тварин та харчових продуктів.
У 2022 році у господарствах всіх форм власності Одеської області проідентифіковано і зареєстровано:
- великої рогатої худоби – 13 800 голів;
- овець і кіз – 13 369 голів;
- свиней – 25 696 голів;
- коней – 69 голів.
За останні роки Держпродспоживслужбою спільно з Державним підприємством «Агентство з ідентифікації і реєстрації тварин» запроваджено:
- контроль за станом здоров’я свиней та ветеринарно-санітарним станом господарств їх утримання, переміщеннями свиней на всій території України, реалізовано можливість узагальнення інформації про наявність та рух поголів’я свиней на території держави;
- підключення суб’єктів господарювання до персонального кабінету в Єдиному державному реєстрі тварин, за допомогою якого можна безпосередньо в господарстві вносити інформацію про ідентифікацію і реєстрацію тварин, виключаючи додатковий паперовий документообіг;
- постійну роботу по актуалізації даних Єдиного державного реєстру тварин, приведення у відповідність наявного поголів’я тварин в Єдиному державному реєстрі тварин до фактичного, що утримаються в господарствах всіх форм власності.
Разом з тим є непоодинокі випадки порушень щодо недотримання вимог законодавства з ідентифікації та реєстрації тварин, набуття у власність неідентифікованих тварин тощо. Це зобов’язує контролюючі органи поширити дієвий контроль за ідентифікацією і реєстрацією тварин.
Дотримання вимог законодавства з ідентифікації та реєстрації сільськогосподарських тварин, відповідальність операторів ринку, громадян та посадових осіб при виявленні порушень забезпечить достовірність інформації в Єдиному державному реєстрі тварин.