Великдень – одне з найвизначніших релігійних свят, що знаменує собою перемогу над смертю і надію на вічне життя. До цього великого дня кожна господиня готується по-особливому, дбайливо збираючи Великодній кошик з пасками, крашанками та іншими стравами, які за традицією освячуються у церквах.
Проте, готуючись до свята, не слід забувати про небезпеку, яку можуть приховувати елементарні продукти харчування або готові страви, приготовані з порушенням технології, з неякісної сировини або з порушенням режиму зберігання.
Щоб не зіпсувати святковий настрій, запобігти харчовим отруєнням і таким чином не зашкодити здоров’ю, варто знати і використовувати кілька простих рекомендацій від фахівців Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області.
Отже, слід пам’ятати, що більшість групових інфекційних захворювань та отруєнь виникають після проведення масових заходів і святкувань.
З-поміж причин таких спалахів - залучення до приготування страв випадкових осіб, не обізнаних з елементарними правилами особистої гігієни, а також порушення технологій приготування їжі, зберігання харчових продуктів в антисанітарних умовах, без належного температурного режиму.
Також, кишкові інфекції передаються через неякісно помиті овочі, зелень, фрукти, ягоди, придбані на стихійних ринках чи у приватних осіб.
До прикладу, при сальмонельозі основними факторами передачі є сирі або недостатньо термічно оброблені яйця, м’ясо птиці, приготоване з порушенням гігієнічних вимог.
Ця хвороба вражає травну систему людини, а зараження відбувається при проникненні збудника через ротову порожнину.
Джерело кишкових інфекцій - хвора людина або бактеріоносій, а головними розповсюджувачами є особи з легким перебігом захворювання і особливо ті, хто працює в сфері обслуговування населення, як-то продавці продуктових магазинів, працівники системи громадського харчування, підприємств харчової промисловості, дитячих закладів.
Залишаючись на робочому місці, такі особи, будучи хворими, здатні забруднювати збудниками все, до чого торкаються їх руки: посуд, харчові продукти, предмети навколишнього середовища.
Не варто забувати і про таку небезпечну недугу, як ботулізм. Зараження може відбутись через в’ялену річкову рибу домашнього приготування, домашні консерви, копчену м’ясну і рибну продукцію, запечену на вогнищі картоплю, ковбаси і копченості у вакуумній упаковці. До отруєння також може призвести вживання дикорослих ранніх грибів, назбираних у лісі. Тому краще придбати їх у торговельній мережі.
Фахівці Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області нагадують, щоб уникнути кишкових інфекцій та харчових отруєнь необхідно виконувати такі заходи профілактики:
У разі виявлення перших ознак кишкової інфекції необхідно терміново звернутись до найближчої лікувальної установи. Слід пам’ятати: самолікування становить загрозу здоров'ю.
Відповідних правил безпеки варто дотримуватись і під час святкування на природі. Щоб Великодній пікнік не був зіпсований і не мав негативних наслідків для вашого здоров’я, фахівці Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області радять:
Приємного святкування! Хай ваш Великдень буде «смачним» і безпечним завдяки порадам від фахівців Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області!