Нинішня весна відзначилася теплим березнем та дуже теплим початком квітня. Сума ефективних температур понад +5°С, потрібних для активізації шкідників, у наростаючому підсумку становила 76-88º. У порівнянні із середніми багаторічними значеннями такі температури більші в 1,9-2,1 рази, відносно значень минулого року на 32-49% менші. За таких агрометеорологічний умов розпочався вихід та живлення комплексу шкідників: хлібних п’явиць, бульбочкових довгоносиків, клопів, попелиць, квіткоїда та різних блішок.
Спеціалісти відділу захисту рослин, фітосанітарної діагностики та прогнозування управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області, в період з 1 по 10 квітня, провели весняні контрольні обстеження та ґрунтові розкопки у базових та інших господарствах Рівненщини у полях сівозмін на озимих культурах, багаторічних травах, полях після соняшнику, кукурудзи, сої а також на неорних землях, на виявлення заселення їх шкідниками відповідно до Закону України «Про захист рослин» та загально прийнятих методик, з метою визначення чисельності шкідників та встановлення їхнього стану після перезимівлі, відсотка загибелі шкідників в зимовий період та уточнення обсягів передбачуваних робіт із захисту рослин.
В процесі проведення ґрунтових розкопок та детального огляду були виявлені такі шкідники: личинки дротяників з чисельністю 1,0 екз./м² на 52% обстежених площ, гусениці озимої совки з чисельністю 1,0 екз./м² на 30% обстежених площ, личинки травневих хрущів з чисельністю 0,9 екз./м² на 56% обстежених площ, личинки бульбочкових довгоносиків з чисельністю 1,5екз/м² на 2% обстежених площ, імаго колорадського жука з чисельністю 1,0 екз./м² на 100% обстежених площ після насаджень картоплі.
Дані фітосанітарного моніторингу свідчать про незначну загибель комах та добрий їх фізіологічний стан. Чисельність шкідників є допороговою та знаходиться в межах минулого року. За сприятливих погодних умов, підвищена шкодочинність шкідників може становити загрозу, лише в місцях резервації з підвищеною чисельністю.
Для прийняття правильного рішення щодо обсягів передбачуваних робіт із захисту рослин та збереження майбутнього врожаю потрібно проводити постійний моніторинг фітосанітарного стану сільськогосподарських рослин.