Пріоритетні напрями для експорту вітчизняного асортименту рибної продукції розповіли представники Держпродспоживслужби під час засідання Круглого столу на тему: «Розвиток національної аквакультури. Сучасні виклики та шляхи їх вирішення», організованого Держрибагентством.
Захід об’єднав представників державних органів, Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) та бізнесу аквакультур з усіх куточків України.
На сьогодні відкрито ринки з експорту української риби та рибопродуктів, морепродуктів до країн ЄС, Азербайджану, Великобританії, Ізраїлю, Катару, Королівства Саудівська Аравія, Туреччини тощо. Останній ринок, який відкрила Держпродспоживслужба для українських виробників аквакультур – це Держава Кувейт в минулому році.
«На одному із фінальних етапів відкриття нового ринку з експорту риби та рибних продуктів – це Китай. Наразі готуємось до підписання Протоколу між Генеральною митною адміністрацією Китайської Народної Республіки та Держпродспоживслужбою щодо інспекційних, карантинних та санітарних вимог для водних продуктів дикого вилову, які експортуються з України до Китаю. Підписання цього документу є важливим кроком для подальшого затвердження ветеринарного сертифіката та відкриття ринку», - розповів Анатолій Гамза, заступник начальника управління державного контролю та обліку операторів ринку Департаменту безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Держпродспоживслужби.
Одним із важливим напрямом розвитку експортного потенціалу є експорт аквакультур до країни ЄС, особливо у частині євроінтеграційного напряму України. Наразі Держпродспоживслужба працює з Генеральним директоратом Європейської Комісії з охорони здоров’я та безпечності харчових продуктів (DG SANTE) щодо розширення видового потенціалу аквакультур для експортування. Також триває робота з Канадою, Бразилією, Об'єднаними Арабськими Еміратами, Єгипет, Чилі, Корея, тощо.
Анатолій Гамза нагадав, що однією із вимог країн-партнерів є підтвердження відповідності продукції, яка експортується. Для цього під час дії воєнного стану діє механізм – здійснення позапланової перевірки компетентним органом України за заявкою суб’єкта господарювання, що таким чином забезпечує простежуваність безпечності харчового продукту.
Довідково. Сертифікати здоров’я для експорту аквакультур та продуктів з них з України оприлюднено на офіційному вебпорталі Держпродспоживслужби в розділі «Міжнародне співробітництво», рубрика «Сертифікати на експорт з України» за посиланням.