Щодня через кордон нашої країни перевозять тисячі товарів з продуктами, які згодом потрапляють на полиці різних торговельних мереж.
Основні категорії імпорту продуктів харчування в Україну — це свіжі овочі та фрукти, м’ясні, молочні та рибопродукти.
Важливо, щоб імпортовані продукти рослинного й тваринного походження, які потрапляють в споживчий кошик українців, були безпечними та відповідали всім нормам законодавства.
Щоденна робота державних ветеринарних інспекторів міжрегіональних головних управлінь Держпроджспоживслужби на державному кордоні полягає, зокрема, в перевірці безпечності харчових продуктів, кормів, побічних продуктів тваринного походження, які ввозяться (пересилаються) на митну територію України, відповідно до вимог законодавства України.
Для ввезення продуктів тваринного походження державному ветеринарному інспектору необхідно надати оригінал міжнародного сертифікату на ввезення, виданий уповноваженим органом країни-експортера. Без цього документу неможливо буде здійснити заходи державного контролю на кордоні.
Так, 26.02.2025 в зоні діяльності відділу прикордонного інспекційного контролю “Київ” Північного міжрегіонального головного управління Держпродспоживслужби на державному кордоні було знищено вантаж з рибними консервами з Німеччини (виробник: Gunz Warenhandels GmbH), загальною вагою 0,2504 т, який було затримано в результаті виявлення невідповідності законодавству, а саме відсутності міжнародного ветеринарного сертифікату.
Знищення здійснено шляхом попереднього оброблення в силовому подрібнювачі з подальшим високотемпературним спалюванням у термічному утилізаторі, без утворення залишку та залишку, який має матеріальну або іншу цінність, під митним контролем за участі державного інспектора відділу прикордонного інспекційного контролю „Київ” та представника Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві, в зоні обслуговування якого знаходиться потужність зі знищення.
Також, з метою запобігання можливим ризикам для здоров’я споживачів та потрапляння в роздрібну торгівлю небезпечних для життя й здоров’я овочів та фруктів, інспекторами відділів прикордонного інспекційного контролю на державному кордоні проводиться ризикорієнтований посилений контроль окремих видів товарів. Перелік харчових продуктів нетваринного походження та кормів нетваринного походження, вантажі з якими при ввезенні (пересиланні) на митну територію України, підлягають посиленому державному контролю, затверджено наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 26.03.2018 № 158.
Заходи державного контролю даних вантажів здійснюються у формі перевірок та лабораторних досліджень згідно із затвердженою законодавством періодичністю у спосіб, що не дозволяє передбачити, який вантаж буде піддано цим перевіркам.
Так, після здійснення заходу посиленого державного контролю гранатів з Туреччини, відповідно до експертного висновку Державного науково-дослідного інституту з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи, було виявлено невідповідність законодавству за вмістом пестицидів.
Після проведених консультацій з власником вантажу було прийнято рішення про його знищення.
Знищення здійснено 21.02.2025 шляхом попереднього оброблення в біокомпакторі (гідравлічного стискання товару) з подальшим високотемпературним спалюванням у термічному утилізаторі, без утворення залишку та залишку, який має матеріальну або іншу цінність, під митним контролем за участі представника власника та під контролем державного інспектора відділу прикордонного інспекційного контролю “Бориспіль” Північного міжрегіонального головного управління Держпродспоживслужби на державному кордоні і представника Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві, в зоні обслуговування якого знаходиться потужність зі знищення.