4 квітня під головуванням начальника Головного управління Юрія Павлішена в Головному управлінні Держпродспоживслужби в Чернігівській області відбулася колегія за підсумками роботи служби за 2024 рік та І квартал 2025 року.
Засідання відбулося за участю фахівців Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області, керівників самостійних структурних підрозділів, начальників районних державних лікарень ветеринарної медицини області, директора Департаменту агропромислового розвитку Чернігівської ОДА Олега Крапивного, директора ДУ «Чернігівська обласна фітолабораторія», керівника Чернігівської філії ДП «Агентство з ідентифікації та реєстрації тварин», директора Чернігівської регіональної державної лабораторії Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів та ін..
Учасники колегії розглянули низку питань, які обговорювалися на колегії Держпродспоживслужби України та стосуються діяльності служби, зокрема щодо здійснення фітосанітарних заходів, проведення фітосанітарного моніторингу території області, експортного потенціалу, забезпечення протиепізоотичних заходів з профілактики основних інфекційних та паразитарних хвороб тварин, діяльності у санітарному законодавстві тощо, акцентувалася увага на результатах виконання поставлених Головою Держпродспоживслужби. Особлива увага акцентувалася на проведенні профілактичних заходів (інформаційно-роз’яснювальної роботи) щодо ящуру.
Традиційно про свою діяльність, стан виконання та результати реалізації раніше поставлених завдань за звітний період, акцентуючи увагу на головних питаннях і першочергових завданнях на поточний рік, прозвітували керівники структурних підрозділів Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області. За підсумками роботи було визначено пріоритети роботи на наступні квартали.
Так, про роботу Управління безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини за звітний період доповів заступник начальника управління – начальник відділу державного контролю Руслан Сіробаба. Питання стосувалися здійснення контролю за дотриманням законодавства у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, з метою забезпечення продовольчої безпеки, епізоотичного благополуччя на території області, взаємодії із закладами ветеринарної медицини різних форм власності, організації та проведення протиепізоотичних та ветеринарно-санітарних заходів, виконання Плану протиепізоотичних заходів з профілактики основних інфекційних і паразитарних хвороб тварин, видачі ветеринарних документів через систему ЄДРВД. Як повідомив Руслан Сіробаба, протягом 2024 року в Чернігівській області зареєстровано 4 неблагополучні пункти по АЧС та 30 неблагополучних пунктів по сказу, в яких захворіло 36 тварин (8 котів, 6 собак, 4 корови, 1 вівця, 10 лисиць, 4 єноти та 3 лосі). У 2025 році зареєстровано 19 неблагополучних пунктів по сказу в яких захворіло 22 тварини (5 собак, 4 коти, 5 єноти, 8 лисиць).
Фахівці управління забезпечують своєчасне реагування на загрози, пов’язані з загостренням епізоотичної ситуації в Україні щодо небезпечних захворювань та вжиття заходів з мінімізації ризиків їх розповсюдження в області. Протягом 2024 року щеплено антирабічною вакциною 5,2 тис голів ВРХ, 104,4 тис. голів собак та 101 тис. голів котів. З початку 2025 року щеплено антирабічною вакциною 20,2 тис. голів собак та 22,5 тис. голів котів.
На особливому контролі знаходиться питання щодо профілактики та недопущення занесення на територію області таких захворювань як ящур, АЧС, грип птиці.
Учасники колегії розглянули звіт Тетяни Олещенко, начальника Управління фітосанітарної безпеки. Під час виступу вона надала інформацію про роботу управління, зокрема фахівцями проводилися фітосанітарні процедури при здійсненні експорту лісопродукції, насіння олійних та технічних культур на промислову переробку, пшениці, кукурудзи, круп, борошна та борошномельної продукції, солоду, соняшникової олії і іншого до понад 30 країн світу. Відповідно до плану здійснення фітосанітарного моніторингу здійснювалися обстеження земельних угідь та лісонасаджень на виявлення регульованих шкідливих організмів. Значна робота проведена у напрямку фітосанітарного моніторингу посівів сільськогосподарських рослин на виявлення заселення шкідниками та ураження хворобами; проводився огляд розташування посівів зразків насіння і садивного матеріалу сортів рослин, не занесених до Реєстру сортів рослин придатних для поширення в Україні, ввезених для селекційних, дослідних робіт і експонування, які були висіяні в Чернігівській області та ін.
Повідомила, що з 01 лютого 2025 року Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області успішно доєдналося до видачі електронних сертифікатів через міжнародну централізовану інформаційну систему ePhyto HUB, яка забезпечує обмін сертифікатами ePhyto між національними організаціями захисту рослин у рамках Міжнародної конвенції про захист рослин, власником якої є Продовольча та сільськогосподарська організація ООН.
З доповіддю виступив також начальник Управління захисту прав споживачів та контролю за регульованими цінами Олександр Зенов. Він проінформував щодо здійснення контролю за дотриманням законодавства у сфері захисту прав споживачів, результати розгляду звернень громадян про порушення, що спричинили шкоду їхнім правам і законним інтересам, дотриманням антитютюнового законодавства, законодавства про рекламу, державного ринкового нагляду, контроль за дотриманням суб’єктами господарювання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, а також шляхи їх вирішення. Відмітив, що серед отриманих звернень громадян щодо якості товарів споживчого ринку більшість стосується порушення прав перевезення пільгових категорій громадян, неналежна якість надання побутових та житлово-комунальних послуг, якості непродовольчих товарів, а саме: складно-побутової техніки, взуття, одягу та придбання товарів поза межами торгівельних приміщень з використанням ресурсів електронної комерції. Заходи з реалізації державної політики у сфері захисту прав споживачів здійснюються відповідно до нормативних документів та в межах повноважень Держпродспоживлужби.
Проаналізували результати діяльності Управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства, спрямованої на забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення Чернігівщини. Начальник відділу безпеки середовища життєдіяльності Управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Олена Шара повідомила про стан здійснення державного нагляду у сфері санітарного законодавства за звітний період та забезпечення санітарно-епідеміологічного благополуччя населення на території Чернігівської області.
За результатами колегії обговорені питання в різних напрямках діяльності, окреслені плани з метою формування єдиних стратегічних цілей і їх досягнень протягом наступних 3 кварталів 2025 року та дано ряд доручень керівникам профільних структурних підрозділів. Загалом роботу Держпродспоживслужби в Чернігівській області за 2024 рік та І квартал 2025 року визнано задовільною.
У роботі колегії взяв участь президент антикорупційної громадської спілки «Совість» Володимир Демиденко, який за результатами оцінювання за Методикою визначення показника сприйняття якості роботи влади вручив Сертифікат, що підтверджує зразкову якість роботи Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області.