У Житомирській області під час онлайн-наради з керівниками місцевих органів управління освітою обговорили питання щодо створення належних умов для перебування дітей у закладах освіти регіону та організації якісного та безпечного харчування. Від Головного управління Держпродспоживслужби в Житомирській області до участі у заході долучились начальник управління Олександр Шпита та начальник управління держнагляду за дотриманням санітарного законодавства Кончаківська Світлана.
«Стан здоров’я дітей як в Україні так і в області викликає якнайбільшу стурбованість, - кожна десята дитина в Україні має патологію кишково-шлункового тракту, а 13% мають ожиріння або проблеми з зайвою вагою, - тому питання достатнього забезпечення якісними харчовими продуктами та організації безпечних належних умов для харчування в організованих колективах насьогодні є спільним пріоритетом для всіх», - зазначив у своїй доповіді Олександр Шпита.
Так, за участю фахівців Держпродспоживслужби було проведено паспортизацію всіх харчоблоків закладів освіти задля оцінювання їх матеріально-технічного стану, матеріали якої враховувались під час розробки обласної програми «Дітям Житомирщини – безпечне та якісне харчування», яка згодом була затверджена. Упродовж минулого року фахівці Держпродспоживслужби взяли активну участь в розробленні 73 проєктів місцевих програм, 63 з яких було прийнято сесіями органів місцевого самоврядування. Окрім того, Держпродспоживслужба проводить системну роботу по впровадженню постійно діючих процедур, заснованих на принципах системи аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках (НАССР). На сьогодні в області запроваджено постійно діючі процедури НАССР у 192 закладах дошкільної освіти та у 102 закладах загальної середньої освіти.
Наприкінці доповіді Олександр Шпита висловив власне бачення щодо успішного втілення реформи шкільного харчування :
- модернізація їдалень, шляхом оснащення їх сучасним технологічним обладнанням;
- забезпечення харчоблоків питною водою гарантованої якості;
- укомплектування закладів освіти медичним персоналом задля постійного дієвого контролю за дотриманням гігієнічних вимог під час організації харчування дітей;
- зміна підходів до проведення тендерних торгів на організацію харчування, де переваги надаватимуть не вартості продуктів харчування, а їх безпечності та якості.
Світлана Кончаківська поінформувала учасників наради про основні вимоги Санітарного регламенту для закладів загальної середньої освіти, який набув чинності з 1 січня 2021 року. Зокрема, конкретизувала певні відмінності між Регламентом та «Державними санітарними правилами і нормами влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу» , які були розроблені майже 20 років тому та вже не відповідали вимогам сучасності. На завершення Світлана Кончаківська запевнила учасників наради в готовності до співпраці в частині надання консультативно-інформаційної допомоги з роз’яснення вимог Санітарного регламенту для закладів загальної середньої освіти.