На Кіровоградщині зафіксовано випадок АЧС
опубліковано 13 жовтня 2023 року о 15:48

До Держпродспоживслужби в Кіровоградській області надійшло повідомлення про захворювання та загибель 3-місячних свиней на території особистого підсобного господарства в смт. Молодіжне Долинської міської ради Кропивницького району Кіровоградської області, де утримувалося 95 голів. Спеціалісти Кропивницького районного управління та Кропивницької районної державної лікарні ветеринарної медицини терміново виїхали на місце захворювання та загибелі тварин.

Під час епізоотичного розслідування було встановлено, що свиней в кінці вересня - на початку жовтня завезли з господарства Одеської області. Клінічні ознаки захворювання з’явилися в тварин ще 5 жовтня, однак за лікувальною допомогою до державних установ ветеринарної медицини власник не звертався.

З огляду на загибель свиней та наявність у хворих клінічних ознак африканської чуми свиней (ціаноз вух та підгрудка, загальне пригнічення, відмова від корму) ветеринарні фахівці здійснили відбір біологічного матеріалу для дослідження в Кіровоградській регіональній державній лабораторії Держпродспоживслужби. Згідно з результатами було встановлено діагноз африканська чума свиней (АЧС).

З метою координації дій з локалізації та ліквідації спалаху АЧС проведено засідання місцевої державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Кропивницькій районній державній адміністрації. Рішенням комісії затверджено план дій та визначено межі епізоотичного вогнища (територія особистого підсобного господарства), зону захисту радіусом 3 км (села Березівка, Новогригорівка Перша та смт. Молодіжне Долинської міської ради Кропивницького району Кіровоградської області). Також визначено зону спостереження (нагляду), до якої ввійшли: села Тирлова Балка, Лебедине, Третє, Новоігорівка, Антонівка, Лаврівка, Новосавицьке, Широка Балка, Суходільське, Никифорівка, Мирне, Першотравневе, Степове, Маловодяне, Червоне Озеро, Писанка та місто Долинська Кропивницького району Кіровоградської області.

Відповідно до вимог Інструкції з профілактики та боротьби з африканською чумою свиней тварини, які утримувалися в особистому підсобному господарстві в епізоотичному вогнищі, підлягають умертвінню безкровним методом, після чого проводять спалювання. Приміщення, в яких утримувалися свині, знезаражено. На в’їзді до епізоотичного вогнища встановлено карантинний пост, забезпечено цілодобове чергування. Обмежено доступ стороннього транспорту та людей на час карантину з АЧС (40 діб).

Наразі проводиться робота з уточнення свинопоголів`я в зонах захисту та нагляду. Сигнальних повідомлень про випадки підозри на захворювання та загибель свинопоголів’я з навколишніх населених пунктів та господарств не надходило. Ситуація залишається на контролі Головного управління.

Для запобігання занесенню вірусу АЧС в господарства різних форм власності Головне управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області наполегливо закликає власників тварин уважно спостерігати за станом їхнього здоров’я та дотримуватися правил біобезпеки:

  • перевзувайтеся і перевдягайтеся, коли заходите в приміщення, де утримуються свині. Гумове взуття – лише для свинарника. Вірус не переноситься повітрям, потрапити до тварини він може тільки тоді, коли його туди занесе власник або персонал;
  • перед входом у свинарник покладіть (в розрізану пластикову каністру) килимок (краще поролоновий), який регулярно змочуйте дезінфікуючим засобом. Це дієвий спосіб знищити бактерії та віруси на взутті;
  • не пускайте у свинарник інших сторонніх людей;
  • не випускайте свиней з хліва - їх не можна вигулювати;
  • не утримуйте в одному приміщенні зі свинопоголів’ям інших тварин чи птицю, особливо, якщо вони виходять на двір;
  • не годуйте свиней залишками їжі зі столу. Однак, якщо цього не можна уникнути, прокип’ятіть їжу впродовж 30 хвилин перед тим, як згодуєте свиням. Корми для свиней також треба проварювати;
  • щодня оглядайте свиней. Якщо виникла підозра, що вони захворіли - обов’язково повідомте фахівця державної лікарні ветеринарної медицини;
  • пам’ятайте, що рано чи пізно інфіковане вірусом АЧС м’ясо, яке заморозили в холодильнику, чи сало, яке закрили у банки, може стати причиною наступного спалаху захворювання, адже вірус у них житиме впродовж тривалого часу.

А для свиногосподарств важливо посилити заходи біологічної безпеки на тваринницьких об’єктах та забезпечити їх роботу в «закритому режимі».

Пам’ятайте, що лише суворе дотримання зазначених вище вимог забезпечить можливість уникнути виникнення захворювання та значних економічних збитків.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux