Цього року Міжнародний день здоров’я рослин (International Day of Plant Health), започаткований Міжнародною конвенцією захисту рослин (IPPC), проводиться під гаслом «Важливість здоров’я рослин в Єдиному здоров'ї».
Як і в попередні роки, Міжнародний день здоров’я рослин, що проводиться в усьому світі 12 травня, має на меті сприяти поширенню знань про значну роль рослин та їх вплив на здоров’я людини, продовольчу стабільність та збереження довкілля.
Саме на концепції One Health (Єдине здоров'я) та ключовій ролі рослин робиться цьогорічний наголос.
Здоров'я рослин - основа One Health!
Продовольча безпека полягає у прямому зв’язку між здоров’ям рослин і благополуччям людини.
Врожайність рослин, які пошкоджені шкідливими організмами, значно знижується. За оцінками ФАО, шкідники та хвороби рослин щорічно знищують майже 40% врожаїв в усьому світі. Це призводить до різкого зниження доступності якісної їжі, особливо для вразливих груп населення, які вже стикаються з нестачею продовольства через зміну клімату, природні катаклізми або військові конфлікти.
З іншого боку, здорові рослини є основою для повноцінного харчування. Вони є джерелом необхідних вітамінів, мінералів і клітковини, що є головною складовою забезпечення здоров’я людини.
Погіршення здоров’я рослин – означає погіршення якості і кількості продуктів харчування, що потенційно може призвести до недоїдання та пов’язаних із цим проблем зі здоров’ям людей.
Ефект доміно: здоров'я рослин і тварин
One Health визнає взаємозалежність здоров’я людей, тварин, рослин і навколишнього середовища та мобілізує численні сектори, наукові галузі та спільноти для співпраці у подоланні загроз здоров’ю, які є взаємопов’язані.
Нездорові рослини можуть викликати ланцюг негативних наслідків, що також вплине на здоров’я тварин. Рослини – це їжа та місце існування для різних комах і тварин. Хворі або уражені шкідниками рослини можуть містити шкідливі патогени, які потім передаються тваринам, що живляться такими рослинами. Це може призвести до спалахів захворювань тварин, що ще більше вплине на виробництво продуктів харчування та потенційно пошириться на здоров’я людини через захворювання, що передаються від тварин до людей.
Крім їжі: здоров'я рослин і здоров'я навколишнього середовища
Вплив на здоров'я рослин виходить далеко за межі сфери виробництва продуктів харчування. Здорові рослини відіграють ключову роль у підтримці здорового навколишнього середовища. Зокрема, ліси поглинають вуглекислий газ та інші парникові гази й виробляють кисень, необхідний для всіх живих організмів на планеті. Проте нездорові дерева стають менш ефективними у цьому життєво важливому процесі.
Здорові рослини допомагають підтримувати здорові екосистеми ґрунту. Вони сприяють родючості ґрунту та запобігають ерозії. І навпаки, нездорові рослини можуть призвести до деградації ґрунту – проблеми з каскадними наслідками для продуктивності сільського господарства та загального благополуччя навколишнього середовища.
Сучасна сільськогосподарська практика часто сприяє погіршенню здоров’я рослин. Надмірне використання пестицидів може зменшити популяції корисних комах, які природним чином контролюють шкідників і запилюють рослини. Це порушує екологічну рівновагу і створює умови для спалахів розмноження шкідливих організмів і появи стійких до пестицидів штамів. Крім того, інтенсивне землеробство може призвести до виснаження ґрунтів і зменшення кількості поживних речовин у них. Це, в свою чергу послаблює рослини та робить їх більш сприйнятливими до ураження хворобами і шкідниками.
Загалом, важко переоцінити надзвичайно важливу роль рослин у підтримці життя людини та загальному здоров’ї нашої планети.
Держпродспоживслужба приєднується до проведення Міжнародного дня здоров’я рослин 2025 і разом зі всією міжнародною спільнотою закликає всіх докладати максимум зусиль та усіх можливих засобів, щоб зберегти наші рослини здоровими для забезпечення здоров’я людини, продовольчої стабільності та здорового навколишнього середовища.
Пропонуємо вам цікаву інформацію та матеріали:
Детальніше про здоров'я рослин в концепції «Єдине здоров’я» (FAO)
Детальніше про «Єдине здоров'я» (FAO)
Детальніше про значення рослин для людини.