Збереження здоров’я бджіл є однією з важливих умов високої продуктивності пасік. Найбільш ефективний спосіб підвищення продуктивності бджільництва – профілактика заразних і незаразних хвороб бджіл. З метою зменшення ризиків поширення інвазійних хвороб бджіл, спеціалісти Кропивницької районної державної лікарні ветеринарної медицини з початку поточного року обстежили 7 768 бджолосімей та відібрали 813 проб на здійснення лабораторних досліджень для подальшого заповнення ветеринарно-санітарного паспорта на пасіку.
Така процедура дозволяє здійснювати контроль епізоотичної ситуації щодо хвороб бджіл. Проходження клінічних оглядів та лабораторних досліджень проводиться щорічно для стаціонарних пасік, а при кочівлі – перед кожною відправкою. Ветеринарне обслуговування бджільництва здійснюється спеціалістами ветеринарної медицини або під їх контролем пасічниками.
Відповідно до вимоги ст.13 Закону України «Про бджільництво» з метою обліку пасік та здійснення лікувально-профілактичних заходів на кожну пасіку видається ветеринарно-санітарний паспорт. Так протягом 2023 року у Кропивницькому районі видали 52 паспорти на пасіки, а за минулий рік - 714 паспортів.
Зазначимо, що найбільш шкодочинні паразитарні хвороби бджіл – це варооз та ноземоз, що поширені на всіх пасіках без винятку. Прояв захворювань обумовлюється ступенем ураження бджіл кліщем варроа та мікроспорідіями. Сім’ї з високим ступенем враження бджіл кліщем варроа (більше 10%) злітають восени або гинуть протягом зими. Всі інші інфекційні захворювання (окрім американського гнильцю) зазвичай не носять масового характеру і легко лікуються таким загальнодоступним методом, як створення безрозплідного періоду на час виведення матки.
Заходи з профілактики та лікування хвороб бджіл, що є обов’язковими на пасіці, повинні проводитись протягом активного пасічницького сезону. Обробку бджіл противарроатозними препаратами проводять у ранньовесняний період (а за необхідності і в зимовий) до появи розплоду.
Щоб звести до мінімуму ймовірність виникнення бджолиних захворювань, потрібно:
У разі виявлення інвазійних хвороб необхідно проводити обробку бджіл згідно з «Інструкцією щодо попередження та ліквідації хвороб бджіл» та повідомити Головне управління Держпродспоживслужби в своїй області.