Львівщина: підсумки роботи за 2023 рік у сфері контролю за регульованими цінами
опубліковано 18 січня 2024 року о 10:52

Під час дії воєнного стану Головне управління Держпродспоживслужби у Львівській області продовжує забезпечувати контроль у сфері державних (регульованих) цін.

Для недопущення необгрунтованого зростання цін, упередження порушень держдисціпліни цін та інформування населення стосовно діючого державного регулювання цін (тарифів), Сектором контролю за регульованими цінами Управління захисту прав споживачів та контролю за регульованими цінами проводиться активна інформативно – роз’яснювальна робота про обов’язковість дотримання законодавства у сфері державного регулювання цін в умовах воєнного стану, особливо у сферах енергетичної галузі, фармацевтичному, продовольчому ринку тощо. За умови обмеження заходів державного нагляду (контролю) під час воєнного стану спеціалістами сектору розглянуто та надано відповіді на звернення з питань формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, а також врегульовано та надано компетентні роз’яснення та відповіді на 100% звернень громадян, що в кількості 50 шт. надійшли в ГУ ДПСС у Львівській області.

Слід зазначити, що основна питома вага звернень стосовно ціноутворення припадає на питання щодо зростання цін на лікарські засоби - 26 шт, що становить 51% від загальної кількості звернень, тарифів на житлово-комунальні послуги – 12 шт.(24%), продукти харчування - 5 шт (1%) та інші 7шт., які не підлягають державному регулюванню цін.

Окрім цього, проведені Сектором перевірки щодо дотримання держдисципліни цін, дали можливість Головному управлінню впродовж 2023 року отримати в судах 100% позитивних рішень по 22 справах на суму 2 319,81 тис.грн., з яких 670,3 тис. грн. вже сплачено у бюджет, 27,4 тис. грн. повернуто споживачам та 677,1 тис. грн. знаходяться у виконавчій службі.

Фахівцями Сектору проводиться щомісячні моніторинги застосування державних регульованих цін на лікарські засоби по програмі «Доступні ліки», якими станом на 01.01.2024 року охоплено більше 5133 аптечних закладів області та забезпечено повернення у бюджет 14427,24 грн. зайво відшкодованих  коштів по програмі «Доступні ліки».

З метою забезпечення цінової стабільності на ринках продовольства в умовах воєнного стану та зменшення соціальної напруги, у 2023 році організовано та забезпечено проведення щотижневих 10131 цінових спостережень на більше ніж 200-х суб’єктах господарювання роздрібної торгівлі всієї області на товари, що мають істотну соціальну значущість.

Разом з тим, зауважимо, що повноваження Держпордспоживслужби у сфері ціноутворення обмежені здійсненням державного контролю (нагляду) за дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування виключно державних регульованих цін. Тоді як, відповідно до:

 • постанови Кабінету Міністрів України від 17.10.2008 № 955 «Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби» державне регулювання цін встановлено виключно на лікарські засоби, включені до Національного переліку основних лікарських засобів, затвердженого постановою КМУ  №333 від  25.03.2009р, (крім наркотичних, психотропних лікарських засобів, прекурсорів та медичних газів), що орієнтовно становить лише 40% торгових назв лікарських засобів;
 • постанови Кабінету Міністрів України від 19.06.2023 №650, державне регулювання цін запроваджено на  продовольчі товари вітчизняного виробництва, а саме хліб житньо-пшеничний, батон, борошно пшеничне (вищий сорт), молоко пастеризоване жирністю 2,5% (у плівці), олію соняшникову рафіновану, яйця курячі категорії С1, птицю (тушки курячі, четвертини тушки курячої), шляхом встановлення граничного рівня торговельної надбавки (націнки) в розмірі не більше як 10 відсотків.

Оскільки, згідно ст. 3 Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» позапланові заходи (контроль) здійснюється виключно на підставі  обґрунтованого звернення громадян про порушення суб’єктом господарювання  їх законних прав,  до звернення необхідно подати документи, що підтверджують застосування завищених цін/тарифів (чеки, квитанції), юридичну назву та  точне місцезнаходження суб’єкта господарювання, тощо.


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux