Відповідно до протокольних рішень Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій та регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій на адміністративних територіях області при органах місцевого самоврядування працюють робочі групи з перевірки об’єктів централізованого та нецентралізованого водопостачання, в тому числі за участі спеціалістів Держпродспоживслужби області.
Наразі в області із загальної кількості об’єктів водопостачання обстежено 64,6 % об’єктів централізованого (177 водогонів) та 49,2 % нецентралізованого водопостачання (739 громадських колодязів та свердловин).
За результатами обстежень на 110 об’єктах централізованого водопостачання та 634 об’єктах нецентралізованого водопостачання спеціалістами Держпродспоживслужби області балансоутримувачам та органам місцевого самоврядування надані пропозиції щодо приведення даних об’єктів у відповідність до вимог чинного законодавства.
Зокрема надані наступні рекомендації:
За інформаціями балансоутримувачів та за результатами повторних обстежень протягом поточного періоду 2024 року виконано 37,5 % наданих пропозицій, виконання інших 62,5 % залишається на контролі Держпродспоживслужби області.
На адміністративних територіях 5 громад області функціонують 6 водогонів, де не визначений балансоутримувач (Олександрійська, Аджамська, Голованівська, Суботцівська та Маловисківська територіальні громади). Також не визначений балансоутримувач у 693 об’єктів нецентралізованого водопостачання, які розміщені в Кропивницькій, Олександрійській, Великосеверинівській, Соколівській, Катеринівській, Аджамській, Маловисківській, Смолінській, Компаніївській, Устинівській та Вільшанській територіальних громадах.
Утриманням та облаштуванням таких об’єктів займаються безпосередньо мешканці громад, які в свою чергу не спроможні в повному обсязі забезпечити виконання законодавства у сфері питної води та питного водопостачання.
Завдяки співпраці спеціалістів Держпродспоживслужби області, органів місцевого самоврядування у порівняні з аналогічним періодом 2023 року вдалось досягти позитивних результатів у сфері питного водопостачання, а саме:
За інформацією балансоутримувачів з початку року в рамках виробничого лабораторного контролю досліджено:
Про якість води інформувалось населення, надавались рекомендації балансоутримувачам, органам місцевого самоврядування щодо необхідності проведення заходів із забезпечення населення якісною питною водою. Балансоутримувачами проводилось хлорування, промивка водопровідних мереж та повторний відбір проб питної води для лабораторного дослідження. У результаті визначені показники якості та безпечності питної води відповідають вимогам Санітарних норм.
Стан об’єктів водопостачання та якість питної води й надалі залишається на контролі Держпродспоживслужби області.