Санітарно-епідемічна ситуація на території області щодо інфекційної, неінфекційної захворюваності людей, пов’язаної зі шкідливим впливом об’єктів середовища їх життєдіяльності, постійно тримається на контролі.
Для запобігання спалахів (групових випадків) захворювань та отруєнь, пов’язаних із вживанням питної води централізованого та нецентралізованого водопостачання, відповідно до протокольних рішень Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій спеціалістами Держпродспоживслужби Кіровоградщини спільно з представниками органів місцевого самоврядування, комунальних підприємств та балансоутримувачами у минулому році проводились комісійні обстеження об’єктів водопостачання.
Так на території області перевірено 1362 об’єкта (235 об’єктів централізованого водопостачання та 1397 – нецентралізованого). За результатами обстежень відмічається покращення з окремих показників, а саме:
Водночас під час обстежень виявлені порушення на 161 водогоні та 993 громадських колодязях, зокрема:
З метою усунення порушень балансоутримувачам та органам місцевого самоврядування направлено 200 рекомендаційних листів.
За інформацією балансоутримувачів за 2024 рік у рамках виробничого лабораторного контролю досліджено:
Про якість води інформувалось населення, надавались рекомендації балансоутримувачам, органам місцевого самоврядування щодо необхідності проведення заходів із забезпечення населення якісною питною водою.
Питання стану водопостачання населення заслухано на 65 засіданнях регіональної, районних, міських та селищних комісій з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.
Протокольним рішенням Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 24 грудня 2024 року № 7 питання забезпечення населення якісною та безпечною водою визначене як одне із пріоритетних завдань. Для його виконання необхідно передбачити кошти в місцевих бюджетах, забезпечити наявність в належній кількості запасів реагентів, знезаражуючих засобів і реактивів для очищення та знезараження питної води, проведення посиленого відомчого та державного санітарного нагляду за якістю питної води, проведення моніторингу якості та безпечності питної води, що подається населенню, впровадження новітніх технологій очищення питної води підприємствами водопостачання.
З урахуванням ризиків, які несуть воєнні дії, підвищується значущість збереження якості води в громадських колодязях, оскільки саме вони можуть використовуватись як альтернативні джерела водопостачання у разі ускладнення ситуації з централізованим водопостачанням. Тож важливим питанням є визначення резервних джерел і систем питного водопостачання, пошук додаткових альтернативних джерел.
Крім того, є необхідність створення спеціалізованих комунальних служб із технічного обслуговування, експлуатації джерел і систем водопостачання на селі з метою забезпечення сільського населення доброякісною питною водою.
Наразі на виконання протокольного рішення Державної комісії з питань ТЕБ та НС в області проходять засідання районних, міських та селищних комісій, де визначаються завдання та шляхи їх вирішення на місцевому рівні.
Тож для контролю виконання завдань, поставлених Державною та регіональною комісіями з питань ТЕБ та НС, у 2025 році продовжуватиметься проведення комісійних обстежень об’єктів централізованого та нецентралізованого водопостачання.