Спекотний літній період – час для відпочинку біля річки, ставу чи озера. Однак з метою уникнення травмувань та різноманітних захворювань необхідно віддавати перевагу офіційно дозволеним місцям масового відпочинку на водних об’єктах, де створені максимальні умови для безпечного перебування: обстежена акваторія дна пляжу, проведені лабораторні дослідження води та ґрунту (піску), організований вивіз сміття, очищена територія від чагарників та високої трави, наявні роздягальні, вбиральні, рятувальні та медичні пункти тощо.
Варто зазначити, що на території Кропивницької міської територіальної громади відсутні офіційні пляжі, які б відповідали Правилам охорони життя людей на водних об’єктах України і Державним санітарним нормам та правилам утримання територій населених місць.
Всього ж за результатами здійснених у 2024 році комісійних обстежень визначено 5 офіційних місць масового відпочинку на водних об’єктах Кіровоградщини. Зокрема 4 в Голованівському районі (Новоархангельська та Гайворонська територіальні громади) та 1 в Кропивницькому районі за межами села Катеринівка (зона відпочинку на водоймі затопленого кар’єру).
Під час комісійного обстеження останнього встановлено, що територія поділена на зони відпочинку та обслуговування. Зони відпочинку забезпечені тіньовими навісами, зона обслуговування - кабінками для переодягання, душовими установками, вбиральнями, урнами та контейнерами для збору побутового сміття. За інформацією орендаря місця масового відпочинку поблизу с. Катеринівка проведені поточні ремонти пляжного обладнання, покіс трави та бур’янів на прилеглій території, підсипка пляжної зони піском, дератизаційні роботи; заключена угода на вивіз твердих побутових відходів та встановлено достатню кількість урн для збору сміття; придбана достатня кількість миючих та дезінфекційних засобів, дозволених до використання Міністерством охорони здоров’я України.
Відповідні роботи з благоустрою місць масового відпочинку також проведені в Гайворонській та Новоархангельській територіальних громадах. Зокрема пляж Гайворонської міської територіальної громади забезпечений перевдягальнями, сміттєзбірними контейнерами, вбиральнею. Під час функціонування місця відпочинку чергуватимуть рятувальники та медична сестра.
В усіх офіційних місцях масового відпочинку здійснені відбори води поверхневих водойм на мікробіологічні, органолептичні та фізико-хімічні показники. Також проведені обстеження дна акваторій, які відведені для купання населення.
Продовжуються проведення деяких видів робіт, які зазначалися в рекомендаціях після комісійних обстежень.
Головне управління Держпродспоживслужби області наголошує, що купальний сезон таїть досить багато небезпек для людського здоров’я, особливо на так званих «диких» пляжах. Адже тут вода та ґрунт (пісок) можуть бути джерелами різноманітних інфекційних, паразитарних захворювань та стати причинами харчових і нехарчових отруєнь.
Грибок, лишаї, ротавірусна інфекція, дизентерія, педикульоз, гепатит А та лептоспіроз – це лише невелика частина хвороб, якими можна заразитися під час перебування на стихійному пляжі.
Щоб уникнути випадків зараження зазначеними захворюваннями, необхідно дотримуватись наступних правил: